Co to są licówki na zębach? Czyli o metodzie na piękne zęby!

Wielu z nas zastanawia się, co to są licówki na zębach. Licówki są to cieniutkie płatki, które doklejane są na powierzchnię zębów. Mają za zadanie maskować niedoskonałości oraz pokrywają wypełnienia, przebarwienia, a nawet mogą zmieniać kształt zęba. Licówki mają za zadanie przykrywać niedoskonałości zębów, co nadawać będzie im wymarzony wygląd i to bez konieczności podjęcia długotrwałej formy leczenia.

Licówki – charakterystyka

Co to są licówki na zębach? To obecnie bardzo popularne pytanie, zadawane zwłaszcza przez ludzi, którzy chcą poprawić walory estetyczne swojego uzębienia. Licówki są to cieniutkie, pojedyncze nakładki, które są przyklejane za pomocą specjalnego kleju. Jest to dość szybki i bezbolesny sposób na poprawienie koloru, a także kształtu uzębienia.

Pacjenci z niewielką wadą zgryzu mają szansę na uniknięcie leczenia ortodontycznego. Wygląd licówek często do złudzenia będzie przypominać naturalne uzębienie, w zależności od materiału, z jakiego dane licówki zostały zrobione. Najlepsze oraz najtrwalsze nakładki wykonane są z ceramiki bądź porcelany. Wymienić można też licówki akrylowe zrobione z masy akrylowej oraz licówki kompozytowe, które składają się z różnych materiałów.

Licówki na zębach – do czego służą?

Licówki to przede wszystkim rodzaj uzupełnienia protetycznego, które jest wykorzystywane głównie do celów estetycznych. Licówki na zębach to bardzo cienkie płatki, które przykleja się do przedniej ściany zębów. Zrobione są z różnych materiałów, tj. porcelana, ceramika lub materiały kompozytowe. Licówki stosowane są z powodzeniem do szybkiego poprawienie estetyki naszego uśmiechu oraz mają na celu przykryć niedoskonałości w uzębieniu pod różną postacią.

Często są to nie dające się usunąć różnego rodzaju przebarwienia, zniekształcenia zębów lub też niewielkie nieprawidłowości w ułożeniu, czyli np. tzw. diastema. Dzięki tej formie leczenia można szybko oraz skutecznie skorygować zmiany zęba i to bez konieczności długotrwałego i często bolesnego leczenia.

Przed założeniem licówek konieczne będzie prawidłowe przygotowanie zębów. Przede wszystkim obejmuje to zeszlifowanie zębów. Warto dodać, że jest to niesamowicie istotne dlatego, bo nawet najcieńsze licówki powodują zwiększenie objętości zębów.

Licówki na zęby – zalety i wady

Wielką zaletą zastosowania licówek będzie śnieżnobiały uśmiech. Często wieloletnie nawyki, tj. picie kawy, palenie tytoniu, bądź spożywanie barwionych posiłków odbija się na naszym uzębieniu. Kolejną zaletą będzie pozbycie się kosmetycznych niedoskonałości zębów. Licówki pomogą skorygować położenie zęba oraz skutecznie poprawiają niewielkie odchylenia oraz rotacje, nie zastąpią jednak leczenia ortodontycznego. Trzecią zaletą jest naprawienie uszkodzonego szkliwa. Szkliwo cechuje się tym, że jest bardzo twarde, jednakże może ulec zniszczeniu.

Wadą licówek będą niestety dość wysokie koszty. Ceny tej formy leczenia zależeć będą od lokalizacji oraz liczby zębów, które będą poddane odbudowie. Jednakże koszt najbardziej będzie zależeć od materiału, z którego będą wykonane. Kolejną wadą będzie zwiększona wrażliwość zębów oraz to, że taki zabieg będzie trwały i jedynie co można, to wymienić licówki.