Kiedy leczenie kanałowe jest bezpłatne? Odpowiadamy na pytanie.

Kanałowe leczenie zębów przez wiele lat budziło postrach. Kojarzyło się z serią bolesnych zabiegów, często bez znieczulenia. Dodatkowo oznaczało ogromne koszty. Dziś gabinety stomatologiczne dbają o odpowiednie znieczulenie i dysponują nowoczesnymi technikami, które zwiększyły szanse na wyleczenie chorego zęba aż do 95%. Kiedy leczenie endodontyczne jest konieczne? Na czym polega i jakie są przeciwwskazania? Kiedy leczenie kanałowe jest bezpłatne?

Czym jest leczenie kanałowe?

Żeby zrozumieć, na czym polega leczenie kanałowe, warto zacząć od przyjrzenia się budowie zęba. Ten składa się z widocznej na zewnątrz korony oraz ukrytego w dziąsłach korzenia. Koronę zęba tworzą trzy warstwy: szkliwo, zębina i najgłębiej ukryta miazga, czyli unerwiona tkanka łączna. Ta odżywia ząb i chroni go przed infekcjami. Zdarza się jednak, że wewnątrz rozwija się zakażenie spowodowane bakteriami nagromadzonymi w ubytku próchnicowym.

W efekcie pojawia się dotkliwy ból, który skłania do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Leczenie kanałowe (inaczej leczenie endodontyczne) to metoda stosowana wtedy, gdy stomatolog stwierdzi nieodwracalne uszkodzenie miazgi zęba. W trakcie zabiegu dentysta usuwa chorobowo uszkodzone tkanki, a powstałą w ten sposób przestrzeń wypełnia specjalnym materiałem. Dziś dostępne techniki sprawiają, że leczenie endodontyczne jest bezpieczne, skuteczne i bezbolesne.

<Leczenie endodontyncze – przeciwwskazania

Jak każdy zabieg medyczny, także kanałowe leczenie zębów ma swoje przeciwwskazania. To po pierwsze choroby podwyższonego ryzyka, czyli schorzenia serca, stawów i nerek, niektóre problemy endokrynologiczne, a także znacznie obniżona odporność (np. u pacjentów w trakcie chemioterapii). W takich przypadkach wymagana jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy lepszym rozwiązaniem będzie endodoncja czy ekstrakcja zęba.

Inne przeciwwskazanie to stan zębów. Jeśli ściany chorego zęba są bardzo zniszczone, szanse na powodzenie zabiegu są niewielkie i czasem lekarz zaleca ekstrakcję. Wcześniej zlecane jest zdjęcie rentgenowskie, które pozwoli dokładnie ocenić możliwości leczenia kanałowego.

Czy leczenie kanałowe jest darmowe?

Choć endodoncja jest zalecanym sposobem postępowania u większości pacjentów, u których doszło do uszkodzenia miazgi, wiele osób z niej rezygnuje z obawy przed wysokimi kosztami.

Kiedy leczenie kanałowe jest bezpłatne? Niestety, NFZ refunduje tę metodę leczenia tylko u dzieci, kobiet w ciąży oraz w okresie połogu (do 42. dnia po porodzie). Wyjątkiem są zęby przednie: od jedynki do trójki zarówno w szczęce jak i w żuchwie – te refundowane są każdemu ubezpieczonemu, bez względu na wiek.

Zastanawiając się, czy i kiedy leczenie kanałowe jest bezpłatne, trzeba jednak pamiętać, żeby skorzystać z refundacji, zabieg trzeba wykonać w gabinecie posiadającym umowę z NFZ, co często wiąże się z koniecznością oczekiwania na termin. Alternatywą są gabinety prywatne, w których leczenie wykonywane jest od ręki, jednak oznacza dodatkowe koszty.