Jak dbać o aparat ortodontyczny ruchomy? Jak czyścić aparat ortodontyczny?

Skuteczność leczenia ortodontycznego i korekta wad zgryzu w dużej mierze zależy od jakości i trwałości aparatu noszonego przez pacjenta. Ważne jest też zaangażowanie użytkownika, które wpływa na efekty i długość trwania terapii. Dlatego istotna jest codzienna dbałość o higienę jamy ustnej oraz stasowanie się do zaleceń ortodonty. Takie działanie zabezpieczy zęby przed próchnicą i pozytywnie wpłynie  na kondycję dziąsła. Ważne jest także czyszczenie urządzenia, co uchroni przed jego uszkodzeniem. 

Jak dbać o ruchomy aparat ortodontyczny?

Skuteczność leczenia ortodontycznego zależy od zaangażowania pacjenta. Po każdym zdjęciu aparatu zawsze należy go dokładnie wyczyścić, a następnie przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonym pojemniku. Najlepiej jeśli jest perforowany, ponieważ zapewni stały przepływ powietrza. Należy pamiętać, że pojemnik również powinien być systematycznie czyszczony.

Jak czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Mycie aparatu ruchomego wrzątkiem najczęściej prowadzi do jego uszkodzenia. Pod wpływem gorącej wody, akrylowa płytka wchodząca w skład urządzenia może zostać zdeformowana i nie będzie już spełniać swojej roli. Dlatego ważne jest, żeby aparat czyścić pod bieżącą, letnią wodą. W przypadku odbarwień i osadów stosuje się specjalne środki. Aparat należy wtedy umieścić na 15-30 minut w pojemniku, w którym znajduje się woda z rozpuszczoną tabletką czyszczącą. Po tym czasie urządzenie należy wyjąć z roztworu, przepłukać pod bieżącą, letnią wodą i osuszyć.

Jak czyścić aparat ortodontycznych ruchomy – krok po kroku

Krok 1.
Aparat ruchomy po wyjęciu z jamy ustnej należy opłukać pod bieżącą wodą.
Krok 2.
Przy użyciu specjalnej szczoteczki przeznaczonej tylko do czyszczenia aparatów i protez zębowych trzeba przystąpić do wyszczotkowania całej powierzchni urządzenia wykonując delikatne koliste ruchy. Powinno się dokładnie oczyścić okolice śrubek i uważać, żeby nie uszkodzić elementów aparatu oraz nie zmienić kształtu drutów. W trakcie tej czynności należy używać środka o łagodnym działaniu.
Krok 3.
Po czyszczeniu aparat należy spłukać pod letnią, bieżącą wodą.
Krok 4.
Przy użyciu papierowego ręcznika trzeba osuszyć całą powierzchnię aparatu ruchomego.
Krok 5.
Czyste i suche urządzenie należy odłożyć do specjalnego pojemnika przeznaczonego do przechowywania aparatów ortodontycznych.

Czym czyścić aparat ortodontyczny ruchomy?

Do czyszczenia aparatu ortodontycznego ruchomego należy przeznaczyć specjalną szczoteczkę. Ważne jest, żeby pacjent posiadał dwie: jedną do mycia zębów, a drugą tylko do pielęgnacji urządzenia. Podczas płukania należy korzystać tylko z wody letniej. Środek myjący używany do czyszczenia powinien być łagodny. Ortodonta w trakcie konsultacji zarekomenduje specjalną pastę przeznaczoną do pielęgnacji aparatu ruchomego. W razie jej braku można też wykorzystać szare mydło, które również doskonale się sprawdzi. Nie należy używać zwykłej pasty do zębów, ponieważ jej ścierne działanie często prowadzi do uszkodzenia aparatu.

W przypadku odbarwień urządzenia, a także żeby uniknąć wystąpienia osadów, zaleca się stosowanie specjalnych środków np. w postaci tabletek czyszczących. Są one przeznaczone do pielęgnacji protezy zębowej, a także ortodontycznego aparatu ruchomego.

Jak czyścić stały aparat ortodontyczny?

Podczas noszenia aparatu stałego higiena jamy ustnej jest utrudniona, a ryzyko wystąpienia próchnicy dużo wyższe. Resztki pożywienia łatwo mogą przylegać i dostawać się między zakamarki elementów urządzenia. Usunięcie ich jest bardziej czasochłonne i wymaga zwiększonej dokładności. Czyszczenie aparatu i zębów musi się odbywać po każdym posiłku, codziennie co najmniej 3-4 razy.
Jeśli aparat posiada elementy ruchome (np. wyciągi), to w trakcie higieny należy je zdjąć i również wyczyścić. Na początku następuje czyszczenie rurek oraz pierścieni, ponieważ są mniej dostępne. Potem przychodzi kolej na zamki i metalowy łuk. Mycie najlepiej jest zacząć od części umieszczonych na zębach trzonowych. Po dokładnym wyczyszczeniu należy przechodzić w kierunku zębów przednich. Kolejnym etapem będzie dokładne przepłukanie jamy ustnej odpowiednim płynem. Następnie za pomocą specjalnego wyciorka należy oczyścić szczeliny międzyzębowe, a do trudno dostępnych zagłębień świetnie sprawdzi się użycie nici dentystycznej. Należy nią poruszać w górę i w dół.

Czym czyścić stały aparat ortodontyczny?

Do czyszczenia najlepsze będą szczoteczki z miękkim włosiem, które jest przycięte na kształt litery V. Dodatkowo powinny mieć mniejszą główkę, co jeszcze bardziej ułatwi usunięcie zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc i zakamarków aparatu stałego. Świetnie sprawdzą się tzw. wyciorki, czyli specjalne szczoteczki międzyzębowe.

Jak prawidłowo myć zęby z aparatem stałym?

Podczas higieny jamy ustnej na każdy ząb trzeba poświęcić co najmniej 10 sekund. Szczoteczkę najlepiej jest utrzymywać pod kątem 45° i przesuwać do przodu i tyłu wykonując ruchy wymiatające. Nie należy przy tym używać dużej siły, żeby nie uszkodzić elementów aparatu. Mycie powinno być dokładne. Na końcu należy czyścić zęby, na których nie są umieszczone części aparatu. Najlepiej jest używać pasty zawierającej chlorheksydynę i fluor, co wpłynie na hamowanie rozwoju kamienia nazębnego. Dobrze jeśli dodatkowo posiada ona substancje łagodzące stany zapalne, które mogą się pojawić podczas noszenia aparatu. Ortodonci zalecają unikania past wybielających ponieważ mogą one doprowadzać do podrażnień śluzówki.

Podczas mycia zębów przydatny będzie irygator. Ciśnienie jakie wywołuje pozwoli na skuteczne pozbycie się resztek jedzenia. Dodatkowo zabezpieczy też dziąsła przed stanem zapalnym. Pomiędzy spożywaniem posiłków warto płukać usta płynami zwalczającymi drobnoustroje, a także wywarami z rumianku.

Kamień na aparacie retencyjnym – jak usunąć?

Po zakończeniu leczenia ortodontycznego zaleca się noszenie aparatu retencyjnego. Jeśli jest to urządzenie wyjmowane, wtedy czyszczenie odbywa się tak samo jak w przypadku aparatów ruchomych. Gdy są przyklejane do zębów pielęgnacja powinna polegać na delikatnym i ostrożnym szczotkowaniu oraz czyszczeniu nićmi dentystycznymi i irygatorem.