Co ile wymieniać końcówkę szczoteczki?

W każdej szczoteczce kluczowym elementem jest oczywiście końcówka, na której znajduje się włosie. To właśnie ono ma bezpośredni kontakt ze szkliwem i dziąsłami, dlatego trzeba zadbać o jego odpowiednie dopasowanie. Decyduje to w dużej mierze o dokładności higieny jamy ustnej, a profilaktyka stanowi kwestię priorytetową. Trzeba wobec tego wiedzieć, co ile wymieniać końcówkę szczoteczki, aby nie tracić na skuteczności szczotkowania.

Co ile wymieniać końcówkę szczoteczki?

Istotną kwestią jest to, co ile wymieniać końcówkę szczoteczki, bo z czasem włosie ulega deformacjom, przez co może podrażniać dziąsła. Szczotkowanie stanie się mało efektywne, będzie także wiązać się z dyskomfortem. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby końcówka została dopasowana do potrzeb użytkownika, na szczęście w przypadku modeli sonicznych można liczyć na ogromny wybór, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem dla siebie odpowiedniego modelu. Zawsze można kupić tańszy zamiennik, ale nie będzie to już tym samym co oryginał, idealnie dopasowany do konkretnego urządzenia.

Nowoczesne urządzenia mają funkcję, dzięki której użytkownik nawet nie musi pamiętać o tym, kiedy wymieniać końcówkę szczoteczki, bo powiadomienie zostanie automatycznie wysłane przez aplikację mobilną. Wystarczy sparować urządzenie z telefonem, aby uzyskać do niego dostęp zdalnie, w dowolnym momencie i miejscu, bez żadnych kabli. Zaleca się wymieniać końcówkę szczoteczki co 2-3 miesiące lub częściej, jeśli pojawią się ślady zużycia.

Dlaczego wymiana końcówki jest tak bardzo ważna?

Regularne wymienianie końcówek w szczoteczkach jest niezwykle ważne, bo z czasem się zużywają, przez co tracą swoje pierwotne właściwości. Wymiana jest także ważna pod kątem zachowania higieny i bezpieczeństwa, szczególnie jeśli ktoś ma założony aparat ortodontyczny. We włosiu zawsze zostaje nieco bakterii, gromadzą się tam także resztki jedzenia, trzeba liczyć się również z zanieczyszczeniami i kurzem.

Nawet jeśli ktoś codziennie płucze końcówkę, wyparza ją i dezynfekuje, to nadal nie jest w stanie zrobić tego dokładnie, zawsze coś zostanie i z czasem nagromadzi się tego sporo. Z tego powodu systematyczne zmienianie jej jest niezwykle istotne, jeśli komuś zależy na zachowaniu zębów i dziąseł w dobrej kondycji. Nawet badania pokazują, że starsze szczoteczki są mniej skuteczne, przykładowo eliminują zdecydowanie mniej płytki nazębnej, co sprzyja powstawaniu chorób dziąseł i próchnicy.

Jak ocenić, czy końcówka szczoteczki sonicznej jest już do wymiany?

Przyjmuje się, aby wymienić końcówkę szczoteczki co trzy miesiące, ale jeśli włosie stanie się krótsze, mocno przetarte lub zacznie wystawać, to należy zrobić to wcześniej. Kolejną kwestią jest to, aby zmieniać końcówkę po chorobie, dotyczy to przede wszystkim infekcji, aby do nie doszło do powtórnego zarażenia się. Chorobotwórcze drobnoustroje gromadzą się we włosiu, więc lepiej nie ryzykować i założyć nową główkę. Wielu producentów stosuje oznaczenie w postaci kolorowych pasków, które blakną wraz ze zużyciem końcówki.