Obecnie coraz częstszym pytaniem jest: czym leczyć pleśniawki u niemowląt? Pleśniawki u niemowląt oraz małych dzieci przybierają postać białawych nalotów na języku, podniebieniu, gardle lub dziąsłach. Łatwo je możemy pomylić z resztkami mleka bądź twarożku po czynności karmienia dziecka. W leczeniu pleśniawek często stosujemy specjalne leki przeciwgrzybiczne w postaci zawiesin, a także płynów do pędzlowania w jamie ustnej. Bardzo ważną rolą w leczeniu oraz profilaktyce tychże pleśniawek u dzieci ma odpowiednia higiena jamy ustnej.
Pleśniawki u niemowląt – skąd się biorą?
Pleśniawki są przeważnie spowodowane rozrostem grzybów z rodzaju Candida. Kolejnym czynnikiem, który sprzyja powstawaniu pleśniawek u dzieci zalicza się: wcześniactwo, mała masa urodzeniowa u dziecka, leczenie poprzez antybiotyki, zaburzenie odporności, cukrzyca bądź nieprawidłowa higiena. Jeśli mowa o niemowlętach, to najczęściej pleśniawki występują przez zarażenie podczas ssania piersi lub ssania na przykład oblizanego przez matkę smoczka. Częste spożywanie antybiotyków może również potęgować ewentualne zaburzenia występujące na błonach śluzowych.
Objawy pleśniawki u niemowląt
Pleśniawki przeważnie są pod postacią kremowo-białych nalotów na języku, podniebieniu, dziąśle bądź gardle dziecka. Mogą mieć postać pojedynczych plamek bądź zlewają się i pokrywają nawet całą powierzchnię jamy ustnej u dziecka. W przypadku pleśniawek w jamie ustnej rodzice przeważnie zgłaszają niepokój, płaczliwość, niechęć do spożywania jedzenia, a także rozdrażnienie.
Kuracja pleśniawki u niemowlęcia
Rodzice często zastanawiają się czym leczyć pleśniawki u niemowląt. Rozpoznanie grzybiczne podczas zapalenia jamy ustnej stawia się najczęściej na podstawie obrazu klinicznego. Przeważnie nie musimy pobierać wymazu, który robiony jest w przypadku braku znaczącej poprawy po odpowiednim leczeniu.
Podstawową formą leczenia tychże pleśniawek jest zażywanie leków przeciwgrzybicznych w postaci zawiesiny lub płynu do pędzlowania jamy ustnej. Lek na pleśniawkę bez recepty może występować również w formie specjalnego żelu bądź sprayu. Najpowszechniejszym lekiem jeśli mowa o leczeniu pleśniawek u dzieci jest zdecydowanie nystatyna, którą trzeba pędzlować bądź płukać jamę ustną dwa-trzy razy w ciągu dnia.
Nystatyna to lek, który jest dostępny na receptę, więc dziecko, które ma objawy pleśniawki w jamie ustnej trzeba zabrać do lekarza. Niemowlęta oraz małe dzieci mogą używać jałowych gaz nawiniętych na szpatułkę bądź na dokładnie umyty palec. Specjalną szpatułkę trzeba nasączać roztworem leku o działaniu przeciwgrzybicznym, a następnie delikatnie smarować język, podniebienie, a także policzki dziecka.