Profilaktyka zawsze jest lepsza niż leczenie. Przede wszystkim zapobiega powstaniu zmian chorobowych, których leczenie może być długotrwałe, dodatkowo także bardzo kosztowne. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobom zębów jest prawidłowa higiena jamy ustnej, czyli szczotkowanie i nitkowanie. Co daje nitkowanie zębów?
Czyszczenie zębów nicią – zalety
Pomad 90% Polaków cierpi na próchnicę. To bardzo groźna choroba, która może doprowadzić do utraty pojedynczych zębów, a w skrajnych przypadkach nawet całego uzębienia. Profilaktyką jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Oczywiście podstawą jest dokładne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Niestety jest to niewystarczające i próchnica może się pojawić. By jej zapobiec, konieczne jest nitkowanie.
Co daje nitkowanie zębów? Przede wszystkim nitkowanie zębów pozwala na usunięcia resztek pokarmowych, bakterii oraz płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowej. To obszary, do których nie mogą dotrzeć nawet najlepsze szczoteczki elektryczne. Zastosowanie nici dentystycznej pozwala na dokładne wyczyszczenie przestrzeni między zębami. Dzięki temu nie będzie rozwijać się próchnica niszcząca zęby.
Prawidłowe nitkowanie zębów – jak to robić?
Zgodnie z zaleceniami stomatologów, nitkowanie zębów powinno się wykonywać dwa razy dziennie, ale minimum to jeden raz. Nie ma znaczenia, czy będzie to robione rano, czy wieczorem. Ważne, by nitkowanie było robione przed myciem zębów. Co daje nitkowanie zębów przed szczotkowaniem?
Podczas nitkowania z przestrzeni między zębami usuwane są bakterie, tworząca się płytka nazębna oraz drobniutkie resztki jedzenia. Część z nich zostaje na nitce dentystycznej, część natomiast na zewnętrznej części zęba. I to właśnie te resztki usuwane są podczas szczotkowania. Jak prawidłowo nitkować zęby?
Najpierw należy wybrać odpowiednią nić dentystyczną. Osoby z bardzo ciasno osadzonymi zębami powinny wybrać nić woskowaną, którą łatwiej jest wprowadzić w przestrzeń między zębami, mogą także korzystać z szerszej taśmy dentystycznej, która jest mocniejsza od nici. Pozostałe osoby mogą korzystać z nici niewoskowanych, jednak lubią się one zrywać lub strzępić. Na rynku dostępne są także nici smakowe, z fluorem, wybielające. Nowością są czarne nici dentystyczne, na ich powierzchni łatwiej jest obserwować ilość usuniętych resztek.
Początkowo prawidłowe nitkowanie może sprawiać trudności, dlatego warto poprosić dentystę o udzielenie instruktażu. Nitkowanie zębów należy rozpocząć od nawinięcia ok. 50 cm nici na palce skazujące i kciuki obu dłoni. Wolny odcinek powinien być długości ok. 2,5 cm.
Następnie należy wprowadzić nić ruchem wahadłowym między sąsiadujące ze sobą zęby, z jednej i drugiej strony. Nić Przypomina kształtem literę U. Teraz wystarczy 2,3 razy przesunąć nić po ściance zęba w górę i w dół. Przed nitkowaniem kolejnego zęba należy przesunąć nić na kolejny, czysty odcinek. Nitkowanie wszystkich zębów zajmuje zaledwie 2-3 minuty. Co daje nitkowanie zębów? Okazuje się, że nie tylko chroni zęby przed próchnicą, ale także przed nieprzyjemnym zapachem z ust.