W trosce o zdrowy i piękny uśmiech kluczowe znaczenie ma prawidłowa codzienna higiena jamy ustnej. Obejmuje ona szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz stosowanie płynów dentystycznych. Ponadto, ważne są regularne wizyty stomatologiczne. Dobre nawyki powinny być wdrażane już u dzieci, w przypadku których można zastosować zabieg impregnowania zębów. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się na czym polega i ile kosztuje lapisowanie zębów mlecznych?
Na czym polega lapisowanie zębów?
Jak wspomniano powyżej, w gabinetach stomatologicznych dość często padają pytania dotyczące tego na czym polega i ile kosztuje lapisowanie zębów mlecznych? Otóż, zabieg lapisowania to sposób leczenia ubytków pojawiających się w zębach mlecznych. Zabieg polega na nasączaniu zębów azotanem srebra, czyli tak zwanym lapisem. Środek ten działa bakteriobójczo oraz wzmacnia zęby mleczne.
Co prawda samo lapisowanie nie likwiduje powstałych już zmian próchnicowych, ale hamuje ich dalszy rozwój oraz rozprzestrzenianie się na kolejne korony zębów. Lapisowanie stanowi zatem element profilaktyki próchnicowej. Ma ona szczególne znaczenie w przypadku małych dzieci, ponieważ zdrowie zębów w znacznym stopniu przekłada się na kondycję całego organizmu.
W przypadku chorób uzębienia dzieci zawsze należy podejmować działania, ponieważ ich brak może negatywnie wpływać na prawidłowe kształtowanie się żuchwy i szczęki. Ponadto, lapisowanie ogranicza zmiany próchnicze, które wraz z krwią mogłyby zostać rozniesione po organizmie malucha i wpływać na jego osłabienie. Zabieg umożliwia prawidłowe wyżynanie i ułożenie zębów stałych dziecka, wzmacnia zęby oraz przeciwdziała trudnościom w efektywnym przeżuwaniu pokarmów, którego brak może powodować bóle brzucha i biegunkę.
Zabieg lapisowania mleczaków trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesny. W pierwszej kolejności dentysta za pomocą szczoteczki usuwa osad z powierzchni zębów, przemywa je wodą oraz osusza. Następnie zabezpiecza zęby przed dostępem śliny oraz dezynfekuje. W dalszej kolejności wciera on w zęby azotan srebra oraz środek aktywujący – strącalnik.
W celu uzyskania optymalnych efektów lapisowanie powinno być wykonane trzykrotnie z zachowaniem odstępów tygodniowych. W przeciągu dwóch godzin po zabiegu dziecko nie powinno spożywać napojów ani żadnych posiłków.
Lapisowanie mleczaków – kiedy wykonać?
Wielu rodziców zastanawia się nad tym: kiedy wykonać oraz ile kosztuje lapisowanie zębów mlecznych? Lapisowanie stanowi element profilaktyki próchnicowej i powinno być wykonywane zawsze wtedy gdy tego typu zmiany zaczynają pojawiać się w jamie ustnej dziecka. Im wcześniej leczenie zostanie wdrożone, tym skutki próchnicy są mniej rozległe.
Jak wspomniano powyżej, lapisowanie nie likwiduje zmian próchnicowych, ale znacznie ogranicza ich dalszy rozwój. Ma ono szczególne znaczenie w sytuacji, w której nie ma możliwości zastosowania w zębach tradycyjnego wypełnienia. Tak może się zdarzyć w przypadku próchnicy butelkowej, która skutkuje bardzo głębokimi ubytkami w zębach mlecznych. Podczas próby leczenia zębów w tradycyjny sposób plomby mogłyby z nich wypadać.
Cena lapisowania
Ile kosztuje lapisowanie zębów mlecznych? Cena pojedynczego zabiegu lapisowania zębów mlecznych wynosi zwykle około stu złotych i może zależeć od wielkości ośrodka oraz dostępu do tego typu leczenia.