Jak uratować ruszający się ząb?

Ruszający się ząb to problem, który dotknąć może każdą osobę. Utrata stabilności zębów może nastąpić z różnych przyczyn – urazów mechanicznych, nieleczonej próchnicy, paradontozy czy też leczenia ortodontycznego. Najważniejsza jest szybka reakcja, która pomoże uratować ząb. Wielu pacjentów zadaje pytanie, jak uratować ruszający się ząb, by zapobiec jego wypadnięciu.

Jak rozwiązać nagły problem?

Na początku warto pacjentów uspokoić, że każdy ząb posiada pewną fizjologiczną ruchomość. Problem pojawia się, kiedy ta ruchomość jest na tyle odczuwalna, że zaczyna pacjentowi przeszkadzać. Utrata chwiejności zęba to poważna sprawa, dlatego warto zareagować, by móc go uratować. Najważniejsze jest szybkie umówienie wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dentysta skupi się na tym, by nie tylko ustabilizować ząb, który się rusza, ale także wyeliminować przyczynę problemu, by nie powrócił on w przyszłości.

Rodzice, którzy martwią się ruchomością zębów u swoich dzieci, mogą być spokojni, jako iż ruszające się mleczaki są naturalną sytuacją.

Rozwiązaniem problemu z ruszającym się zębem jest wizyta u stomatologa. Postawi on odpowiednią diagnozę, dzięki czemu możliwe będzie podjęcie leczenia.

Ruszający się ząb – jak leczyć?

Aby dowiedzieć się, jak uratować ruszający się ząb, warto wiedzieć, jak będzie przebiegać jego leczenie. Przede wszystkim, w przypadku kiedy ząb rusza się wyraźnie, jest za późno na profilaktykę.

Jeśli rusza się jeden z przednich zębów, dentyści bardzo często stosują specjalną szynę, która łączy wszystkie siekacze. Ma ona za zadanie utrzymać je w stabilnej pozycji. Sam zabieg jest krótki, a także bezbolesny. Przyklejony przez dentystę stalowy łuk nie jest widoczny.

Leczenie staje się skomplikowane, kiedy rusza się ząb trzonowy. Bardzo często przyczyną utraty stabilności w przypadku tych zębów jest odkładający się pod dziąsłem kamień nazębny. Lekarz stomatolog może wtedy wykonać zabieg, który polega na oczyszczeniu korzenia zęba, przykrytego dziąsłem. Po zabiegu trzeba odczekać pewien czas, by dziąsło w całości się zregenerowało i znów zasłoniło szyjki zębowe.

Jak wzmocnić ruszający się ząb?

Z pewnością warto wiedzieć, jak uratować ruszający się ząb. O wiele cenniejsza może jednak być wiedza, jak w ogóle zapobiec temu problemowi. Ruszające się zęby można wzmocnić przy pomocy kilku prostych zasad.

Przede wszystkim, najważniejsza jest profilaktyka, polegająca na rzetelnej i skrupulatnej higienie jamy ustnej. Regularne szczotkowanie zębów sprawi że będą one w dobrej kondycji, a odkładanie się kamienia nazębnego zostanie zminimalizowane.

Osoby, które mają tendencję do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego, powinny przynajmniej raz do roku pozbywać się go u dentysty. Odkładający się kamień bardzo często jest przyczyną paradontozy, która prowadzi do utraty stabilności zębów.

Nie bez znaczenia jest odpowiednia i zróżnicowana dieta, która dostarcza do organizmu wszystkich niezbędnych minerałów i witamin. Warto również unikać nadmiernego spożywania alkoholu i palenia papierosów, które negatywnie wpływają na kondycję zębów i dziąseł.