Lapisowanie zębów to zabieg, który bardzo często stosowany jest u dzieci w celu ochrony zębów mlecznych przed próchnicą. Niestety, choroba ta występuje u zdecydowanej większości dzieci, a niektórzy rodzice mają tendencje do jej bagatelizowania. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że próchnica na zębach mlecznych może rzutować na stan wyrzynających się zębów stałych. Dlatego zęby, na których pojawiły się zmiany, warto odpowiednio zabezpieczyć. Wiele osób zastanawia się, jak wybielić zęby po lapisowaniu, a także – na czym polega sam zabieg.
Jak przebiega lapisowanie?
Lapisowanie jest zabiegiem, który ma za zadanie zatrzymać rozwój próchnicy w jamie ustnej dziecka. Polega on na tym, że lekarz stomatolog nasącza mleczaki przy pomocy specjalnego środka. Stosowana substancja to najczęściej azotan srebra, który nie tylko ma działanie wzmacniające zęby, ale także działa bakteriobójczo.
Rodzice muszą zdawać sobie sprawę z tego, że lapisowanie nie ma za zadanie zlikwidowanie zmian próchnicowych, ale jedynie zahamowanie ich rozprzestrzeniania. W sytuacji, kiedy nie można założyć plomby, lapisowanie jest najlepszym rozwiązaniem.
Jest ono bardzo ważne, ponieważ stan mleczaków ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka. Zdrowe mleczaki umożliwiają odpowiednie ułożenie zębów stałych, sprawiają że są one mocniejsze, a także sprzyjają prawidłowemu ukształtowaniu się kości szczęki.
Zalety i wady lapisowania
Lapisowanie jest zabiegiem, który bez wątpienia posiada wiele plusów. Przede wszystkim, można go zastosować już u najmłodszych dzieci. Dzięki temu można skutecznie zahamować rozwój próchnicy nawet u maluchów. W ten sposób nie trzeba usuwać zębów mlecznych, umożliwiając im naturalne wypadnięcie. Ogromną zaletą zabiegu lapisowania jest fakt, że jest on zupełnie bezbolesny i krótki.
Niemniej jednak, lapisowanie zębów nie jest pozbawione wad. Azotan srebra, który stosowany jest przy zabiegu, posiada niestety właściwości barwiące. W porównaniu do innych stosowanych substancji daje on najlepsze rezultaty, jednak ząbki dotknięte próchnicą zabawiają się w kontakcie z nim na czarno. Niektórzy stosują chlorek cynku, który pozwala na bezbarwne lapisowanie. Niemniej jednak, wykazuje on znacznie niższą skuteczność, niż azotan srebra. Jak wybielić zęby po lapisowaniu?
Wybielanie po lapisowaniu
Wielu rodziców jest załamanych faktem, że zęby ich dziecka stają się czarne po zabiegu. Zadają oni pytanie, jak wybielić zęby po lapisowaniu i czy w ogóle jest to możliwe
Niestety, wybielanie zębów po lapisowaniu nie jest możliwe. Dobra wiadomość jest taka, że zabarwiają się jedynie ubytki w zębach, zdrowe zęby pozostają zaś bez zmian.
Aby uniknąć stresu podczas wizyty u dentysty, rodzice powinni szczególny nacisk położyć na profilaktykę próchnicy. Wdrożenie prawidłowych nawyków higienicznych, a także regularne wizyty profilaktyczne pomogą zapobiegać występowaniu próchnicy. A ta, jeśli chodzi o zęby mleczne, może być bardzo groźna. Dlatego też zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż ją leczyć.