Profilaktyka to najlepszy sposób zapobiegania różnego rodzaju dolegliwościom i chorobom, w tym również próchnicy – w tym celu oprócz codziennej higieny jamy ustnej wykonuje się także lakowanie. Co to za zabieg i z czym się wiąże?
Lakowanie zębów stałych
Lakowanie to zabieg profilaktyczny, który wykonuje się w gabinecie dentystycznym. Polega on na pokryciu zębów specjalną substancją, której celem jest ochrona zębów przed odkładaniem się płytki nazębnej i tym samym również pojawieniem próchnicy. Substancja ma za zadanie przede wszystkim wniknąć w bruzdy i szczeliny, które znajdują się głównie na zębach trzonowych – ich powierzchnia nie jest całkiem gładka, a to najlepszy sposób, aby zagnieździły się tam bakterie. Lakowanie to więc swego rodzaju uszczelnianie.
Dlaczego jest wskazane? Prawidłowe oczyszczanie zębów bywa trudne, a czasem nawet niemożliwe za pomocą szczoteczki, dlatego tym bardziej dodatkowe zabezpieczenie zębów ma sens w codziennej profilaktyce. Najbardziej narażone są właśnie zęby trzonowe, ponieważ to na nich znajduje się najwięcej maleńkich wgłębień i szczelin – jeśli zostaną wypełnione specjalnym lakiem, to nie tylko są lepiej chronione przed odkładaniem się płytki nazębnej, a także rozwojem próchnicy. Niemniej lakować można także pozostałe zęby, a po zabiegu ważne są także specjalne zalecenia po lakowaniu, których jednak nie ma zbyt wiele jak po innych zabiegach.
Zalecenia po lakowaniu
Lakowanie zębów to prosty i zupełnie nieinwazyjny zabieg, który jednak przynosi bardzo wiele korzyści. Jest on przeprowadzany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Po dokładnym oczyszczeniu zęba, zostaje on pokryty warstwą laku, który następnie jest utwardzany za pomocą lampy. W ten sposób szczeliny i bruzdy zostają zabezpieczone, ale warstwa laku z czasem się wyciera i zużywa, a wtedy najlepiej zabieg powtórzyć. Lakowanie przeprowadza się osobno na każdym zębie. Czy istnieją ważne zalecenia po lakowaniu? Zabieg jest całkiem prosty i przebiega szybko, a po nim nie ma szczególnych zaleceń, jak w przypadku innych zabiegów, np. lakierowania. Można po nim jeść i pić, ale niezwykle ważna jest także codzienne higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym. Tylko dzięki temu unika się poważnych problemów z zębami.
Czego nie można jeść po lakierowaniu zębów
O ile zalecenia po lakowaniu są praktycznie żadne, tak zabieg lakierowania, który nie powinien być mylony z lakowaniem, wymaga już przestrzegania pewnych zasad. Lakierowanie to zabieg, który mam na celu wzmocnienie zębów poprzez dostarczenie im dawki fluoru. To właśnie powoduje, że po lakierowaniu należy wstrzymać się co najmniej przez dwie godziny od jedzenia i picia, a wieczorem należy także zrezygnować ze szczotkowania zębów – musi wystarczyć samo przepłukanie zębów wodą. Jakich pokarmów nie powinno się spożywać po lakierowaniu? Przez kilka dni warto powstrzymać się od jedzenia pokarmów twardych, lepkich oraz kwaśnych. Nie zaleca się również spożywania produktów mlecznych. Dokładne zalecenia zawsze podaje stomatolog po wykonaniu zabiegu.