Czy licówki da się wybielić?

Jedną z metod jakie oferuje stomatologia estetyczna, żeby mieć piękny uśmiech, jest założenie licówek. Dzięki temu nasze uzębienie zyska nową jakość. Jednak zabieg ten może budzić wiele wątpliwości. Pacjenci często zastanawiają się, czy licówki nie ulegają przebarwieniom, a jeśli tak to chcą się dowiedzieć, czy można je wybielać. W końcu to spora inwestycja. Osoby, które planują założenie licówek powinny zatem przeczytać niniejszy tekst, żeby dokładnie zgłębić ten temat.

Licówki – czym są?

Licówki to cienkie nakładki, które stomatolog zakłada w jamie ustnej na jeden lub nawet kilka zębów. Cały proces jest bezinwazyjny oraz bezbolesny i przeważnie wymaga dwóch wizyt w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym. Jego celem jest poprawa estetyki uśmiechu poprzez zamaskowanie niedoskonałości m.in. niewielkich wad zgryzu i przebarwień. Licówki mogą być wykonane z kompozytu, porcelany lub ceramiki i doskonale imitują naturalne zęby pacjenta. Warto zaznaczyć, że przed ich założeniem ważna jest konsultacja ze specjalistą celem omówienia wszystkich aspektów dotyczących zabiegu i jego konsekwencji.

Rodzaje licówek

Jest kilka rodzajów nakładek na zęby. Różnią się one od siebie ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Najtańsze są licówki kompozytowe. Ten rodzaj nakładek jest mniej trwały od ceramicznych, które określa się też jako porcelanowe. Są one najbardziej wytrzymałe, a także odporne na wszelkie przebarwienia. Stomatolodzy stosują również licówki akrylowe, jako rozwiązanie tymczasowe. Znajdują one zastosowanie jako ochrona spiłowanych zębów przed założeniem nakładek wykonanych z porcelany.

Czy licówki się przebarwiają?

Niektóre licówki pod wpływem spożywania różnych pokarmów oraz napojów mogą ulegać przebarwieniom. Żółtawe, czy też brązowe plamki pojawiają się w skutek palenia wyrobów tytoniowych. Tak jest np. z nakładkami wykonanym z materiałów kompozytowych. Natomiast w przypadku licówek porcelanowych nie należy się zamartwiać, ponieważ one nie zmieniają swojego koloru.

Jak dbać o licówki, aby się nie przebarwiały?

Posiadając licówki należy tak samo dbać o higienę jamy ustnej, jak bez nich. Warto zatem myć zęby co najmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Przyda się również używanie nici dentystycznej, irygatora oraz płynu do płukania ust.

Przy noszeniu licówek, które są podatne na przebarwienia należy unikać lub ograniczyć picie kawy, napojów barwiących np. czerwonego wina, spożywania buraków, sosu sojowego, a także przypraw takich jak kurkuma, czy też curry.

Do uszkodzeń może również dojść w wyniku niewłaściwego wykorzystywania uzębienia. Tak się dzieje w przypadku obgryzania paznokci, rozgryzania orzechów, migdałów oraz przygryzania twardych przedmiotów takich jak ołówki i długopisy.

Ważna jest profilaktyka i sprawdzanie stanu licówek. W tym celu należy odbywać regularnie wizyty w gabinecie dentystycznym. Najlepiej jeśli dochodzi do nich raz na 6 miesięcy. Przy wykryciu wszelkich nieprawidłowości należy jak najszybciej powiadomić specjalistę.

Czy licówki można wybielać?

Preparaty wybielające bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku szkliwa naturalnych zębów. Natomiast nie działają na licówki, więc ich stosowanie mija się z celem. Gdy nakładki pod wpływem spożywanych pokarmów, przyjmowanych napojów i używek zaczynają zmieniać swoją barwę i ciemnieć, wtedy warto poddać je zabiegom higienizacji. Stomatolog może zatem wykonać skaling, jak też piaskowanie. Niekiedy stosuje się także polerowanie licówek za pomocą pilniczków oraz specjalnych dysków. Można też spróbować używać past wybielających, jednak nie spowodują one przywrócenia pierwotnego wyglądu licówkom, tylko nieco odświeżą ich kolor. Nakładki z kompozytu po pewnym czasie należy po prostu wymienić.

Czy licówki porcelanowe można wybielać?

Licówki wykonane z porcelany nie poddają się przebarwieniom. Nawet spożywanie barwiących pokarmów i napojów nie wpływa na zmianę ich koloru. Również czynniki zewnętrzne, jak np. dym papierowy nie jest w stanie spowodować odbarwień. Nie istnieje zatem potrzeba poddawania ich procesom wybielającym.

Czy licówki kompozytowe można wybielać?

Jak już wcześniej było sformułowane, licówki kompozytowe nie poddają się działaniu środków wybielających. Jedynie zabiegi higienizacyjne mogą wpłynąć na ich odświeżenie i delikatne rozjaśnienie. Skaling, czy też piaskowanie pomogą tylko usunąć osad i kamień nazębny, co sprawi, że nakładki staną się czystsze. Jednak jeśli pacjent chce mieć znów piękny i estetyczny uśmiech, to najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wymiana licówek. Zabieg zdjęcia starych oraz zużytych i założenie nowych może odbyć się tylko w gabinecie stomatologicznym.

Czy można zmienić kolor licówki?

Przed założeniem licówki należy dokładnie przemyśleć kwestię jej koloru. Specjalista pomaga dobrać odpowiednią barwę do naturalnych zębów, odpowie na każde pytanie i rozważy sugestie. Po zrobieniu przez stomatologa wycisku zębów i wykonaniu próbnego modelu zwanego makietą nowego uśmiechu, pacjent przez kilka dni ma możliwość ocenienia nakładek pod względem kształtu, a także koloru. Powinien dokładnie rozważyć i uwzględnić te czynniki przed ostateczną decyzją. W tym momencie istnieje jeszcze możliwość dokonania korekt. Po wykonanym zabiegu i założeniu licówek nie będzie można zmienić ich barwy na inną.