Po upływie czasu trwałości licówek lub gdy osoba będzie chciała zrezygnować z ich noszenia po założeniu, zabieg można śmiało i bezpiecznie przeprowadzić w gabinetach stomatologicznych. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak usunąć licówki kompozytowe?
Licówki kompozytowe – charakterystyka
Licówka kompozytowa jest to cienka nakładka, którą montuje się na przedniej powierzchni zęba. Tego typu licówki robione są z takich samych materiałów, co wypełnienia, czyli z lekkiego kompozytu polimerowego. Taka licówka charakteryzuje się tym, że jest bardzo trwała, a także dość łatwa w regulacji, a ich zamocowanie wymagać będzie jedynie jednej wizyty u stomatologa.
Licówka kompozytowa może szybko oraz radykalnie korygować niedoskonałość estetyczną zęba, czyli poprawia kolor, kształt, a także przestrzenie międzyzębowe i tym podobne. Poprawiają one również kształt naszych zębów w strefie uśmiechu, czyli od 4 do 4. Najczęściej stosowane są po to, aby zlikwidować diastemę, czyli tzw. szparę między jedynkami. Poszerzamy nimi także inne zęby, gdy mamy do czynienia z tzw. szparowatością.
Kiedy się zdecydować na licówki kompozytowe?
Licówki kompozytowe to idealne rozwiązanie wtedy, gdy pacjent posiada zbyt duże przestrzenie międzyzębowe, wyszczerbiony ząb przez przebyty uraz lub jeśli pojawiają się pęknięcia lub odpryski szkliwa. Jest to także idealne rozwiązanie wtedy, gdy ząb posiada nieproporcjonalny rozmiar zębów oraz krótką część koronową. Ponadto licówki poleca się stosować gdy występują wady szkliwa, tj. ciemnienie, zażółcenie czy plamy.
Zdejmowanie licówek kompozytowych
Często pacjenci stawiają pytanie jak usunąć licówki kompozytowe. Współczesna stomatologia stosuje kilka metod usuwania licówek kompozytowych. Możemy wymienić przede wszystkim piłowanie. Jest to proces, w którym podczas pracy z wiertłem diamentowym stomatolog zabiera się za usuwanie samej licówki oraz cementu dentystycznego, który ma za zadanie trzymanie jej na zębach. Warto zaznaczyć, że absolutnie nie wolno samodzielnie usuwać tychże licówek.
Do przeprowadzenia takiego zadania potrzebne są odpowiednie kwalifikacje oraz wiedza gdzie kończyć się będzie licówka, a zaczyna się tkanka zębów. Drugim sposobem będzie usunięcie licówki za pomocą lasera.
Taka metoda powoduje zniszczenie cementu, który utrzymuje licówki na szkliwie zęba. Takowa metoda to świetne rozwiązanie dla każdego, lecz może nie działać, jeżeli grubość licówek jest znaczna, ponieważ wiązka lasera niestety nie może przez nią przejść. W takowym przypadku trzeba podjąć złożone środki: część licówki odcinana będzie specjalnym wiertłem diamentowym.
Przede wszystkim najważniejsza jest konsultacja, która ma stwierdzić, czy zęby, z których chcemy zdjąć licówki kompozytowe są zdrowe. Dlatego najważniejsza jest wstępna, diagnostyczna wizyta u stomatologa, który przygotuje odpowiednio pacjenta do zabiegu oraz przeprowadzi kompleksową diagnostykę RTG. Sam zabieg nie trwa długo, a jego cena zależy głównie od miasta, w którym będzie przeprowadzany.