Jak leczyć grzybicę jamy ustnej?

Grzybica jest chorobą, która przeważnie atakuje okolice stóp bądź paznokci, ale nie zmienia to faktu, że może się ona dotknąć niemalże każdą część ciała, w tym i jamę ustną. W zależności od jej miejsca zlokalizowania inaczej trzeba będzie się nią zająć. W takim razie jak leczyć grzybicę jamy ustnej?

Od czego powstaje grzybica w jamie ustnej?

Grzybica jamy ustnej, którą nazywa się również kandydozą, powstaje w momencie, gdy dojdzie do zakażenia się bielnikiem białym (Candida albicans) – pasożytniczym grzybem, zaliczanym do rodziny drożdżaków. Bielnik biały naturalnie występuje w ludzkim organizmie, we florze bakteryjnej, ale problem pojawia się wtedy, gdy zaczyna się patologicznie namnażać.

Zanim przejdzie się do tego, jak leczyć grzybicę jamy ustnej, wypadałoby odkryć jej przyczynę, aby już nigdy więcej nie dopuścić do jej rozwoju. Przeważnie tą przyczyną jest po prostu obniżona odporność organizmu. Grzybica często jest skutkiem zastosowanej antybiotykoterapii, dlatego tak ważne jest to, by podczas przyjmowania jakiegokolwiek antybiotyku jednocześnie zażywać dobry probiotyk.

Grzybica może też występować wraz z innymi chorobami (np. cukrzycą i nowotworami) oraz wynikać z prowadzenia niezdrowego trybu życia – spożywania nadmiernej ilości cukru i palenia papierosów.

Objawy grzybicy jamy ustnej

A jak tę grzybicę rozpoznać? W przypadku grzybicy jamy ustnej zdecydowanie najbardziej charakterystycznym objawem jest wyraźny nalot na języku w kolorze białym. W momencie, gdy chory będzie próbował go usunąć (np. przy pomocy specjalnej szpatułki), na powierzchni języka mogą wystąpić czerwone plamki o różnych wielkościach.

Rozwinięta już i bardziej zaawansowana grzybica może też prowadzić do pojawienia się innych, mniej przyjemnych objawów. Wywołuje wtedy typowe dolegliwości bólowe bądź uczucie pieczenia w jamie ustnej. Może też doprowadzić do wystąpienia nieświeżego oddechu, którego w takim przypadku nie zwalczą nawet specjalistyczne płyny do płukania czy pasty, bo nie zniknie on dopóty, dopóki nie zwalczy się głównego problemu.

Grzybica w ustach – leczenie

Jak leczyć grzybicę jamy ustnej? W przypadku gdy wyraźnie daje ona już o sobie znać, należy niezwłocznie udać się do lekarza i skonsultować swój stan z odpowiednim specjalistą. Może to być chociażby lekarz rodzinny, ale także i… stomatolog, gdyż do gabinetu dentystycznego jak najbardziej można zgłosić się nie tylko z próchnicą czy paradontozą, ale również i z różnymi chorobami grzybiczymi rozwiniętymi w jamie ustnej.

Lekarz powinien przepisać pacjentowi odpowiedni lek o działaniu grzybostatycznym. Leki na receptę są mocniejsze, dlatego działają skuteczniej i szybciej hamują dalszy rozrost grzybów.

Jeżeli jednak ktoś nie ma takiej możliwości, by od razu udać się ze swoim problemem do specjalisty, zawsze może dowiedzieć się, jak leczyć grzybicę jamy ustnej przy pomocy preparatów bez recepty. Tutaj pomocne okażą się te zawierające w sobie oktenidynę. Jest ona substancją zdolną do usuwania bakterii, grzybów i drożdżaków.