Jak zregenerować szkliwo zębów?

Zdrowe i lśniące zęby, które nie bolą i są śnieżnobiałe – tym chcemy cieszyć się przez długie lata. Niestety upływający czas, złe nawyki żywieniowe i niewłaściwa higiena powodują, że zęby zaczynają boleć i się psują. Przyczyną tego jest uszkodzone szkliwo zębowe.

Podczas wizyty stomatologicznej lekarz ocenia stan uzębienia pacjenta i proponuje, jak zregenerować szkliwo zębów. W skrajnych sytuacjach może nie być to możliwe. Niemniej jednak nowoczesna medycyna ma wiele rozwiązań, które sprawdzą się nawet przy dużych ubytkach szkliwa.

Nie ma możliwości zregenerowania szkliwa zębów w warunkach domowych. Dostępne na rynku pasty do zębów z fluorem i inne preparaty do higieny jamy ustnej stanowią jedynie środek zaradczy. Mogą wzmacniać szkliwo, ale nie będą go odbudowywać.

Co to jest szkliwo zębowe?

Szkliwo jest najtwardszą tkanką obecną w organizmie człowieka. Występuje w różnej grubości na całej powierzchni korony zęba. Jego zadaniem jest chronić zęby przed próchnicą. Ubytki w szkliwie powodują, że zęby stają się nadwrażliwe na temperaturę i podatne na kruszenie oraz łamanie.

Poza tym szkliwo chroni zęby przed przebarwieniami. Dlatego też wielu ludzi poszukuje informacji na temat tego, jak zregenerować szkliwo zębów i przywrócić im tę stabilną ochronę.

Co niszczy szkliwo zębów?

Poruszając tematykę tego, jak zregenerować szkliwo zębów, nie można nie wspomnieć o tym, co je niszczy. Klucz do zdrowych zębów tkwi w prawidłowym odżywianiu oraz odpowiedniej higienie jamy ustnej. Prawidłowe nawyki, kształtowane już od wczesnych lat dzieciństwa, będą procentować w przyszłości zdrowymi zębami. Największym wrogiem szkliwa na zębach są kwaśne produkty żywnościowe. Należą do nich głównie napoje i owoce.

Konsumowanie w nadmiernej ilości kawy, herbaty, soków i wina a także pomarańczy, czy cytryn powoduje zmianę odczynu pH w jamie ustnej. To z kolei sprzyja namnażaniu się bakterii uszkadzających szkliwo. Aby temu zaradzić należy przede wszystkim kontrolować spożywanie tych produktów. Poza tym dobrą praktyką jest też płukanie jamy ustnej po takim posiłku.

Można użyć do tego specjalnych płynów albo po prostu wody. Szkliwo zębów narażone jest również na uszkodzenia mechaniczne podczas szczotkowania. Dzieje się tak wtedy, gdy używamy nieodpowiedniej szczoteczki o zbyt twardym włosiu. Nie bez znaczenia pozostaje również używanie zębów do otwierania zakrętek lub opakowań. Nawet zgrzytanie zębami sprawia, że szkliwo ściera się w nienaturalny sposób.

Na stan szkliwa mają wpływ również przyjmowane leki. Są to głównie leki wziewne oraz antybiotyki, które zmieniają pH jamy ustnej, ułatwiając rozwój bakteriom próchnicotwórczym.

Odbudowa szkliwa

Stomatolodzy wiedzą, jak zregenerować szkliwo zębów. Jego odbudowa jest zabiegiem pracochłonnym i kosztownym, ale przynosi wymierne korzyści. Zabieg regeneracji szkliwa polega na pokryciu zęba sztucznym szkliwem kompozytowym.

Jego efektem jest poprawa wyglądu zębów – wybielenie oraz nadanie pożądanego kształtu i struktury. Ponadto taki zabieg remineralizacji umożliwia wytworzenie warstwy ochronnej, która uniemożliwi namnażanie się bakterii powodujących próchnicę.