Jak czytać RTG zęba? Dowiedz się tego i wiele więcej!

Badanie RTG daje możliwość ocenienia ich stanu i ewentualnych pęknięć w obrębie korzenia lub pozostawania w kanale złamanego narzędzia. Dzięki RTG lekarz stomatolog ma także możliwość dostrzeżenia stanów zapalnych w kości lub stopnia zaawansowania próchnicy, co ma znaczenie w zakresie leczenia i dalszej diagnostyki pacjenta. Jak czytać RTG zęba, na czym polega i kiedy jest niezbędne?

Badanie RTG zębów – na czym polega?

Badanie RTG stanowi rodzaj badania z zakresu diagnostyki obrazowej z zastosowaniem promieniowania X. Daje to możliwość uwidocznienia stanu zębów i ich budowy. W ten sposób wspomaga się proces właściwego leczenia w przypadku stanów zapalnych zębów lub np. próchnicy, a badanie RTG jest w stanie porównać stan zębów sprzed i po leczeniu, co ma istotne znaczenie w pracy stomatologa i pozwala ocenić słuszność podjętych metod leczenia.

Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jest szybkie i bezbolesne, a ponadto nie wymaga szczegółowego przygotowania się. W jednym badaniu możliwe jest wykonanie zdjęcia od jednego do maksymalnie trzech zębów. Zawsze jest do tego potrzebne skierowanie od lekarza.


Co ciekawe, w momencie wykonywania samego badania RTG promienie przenikają przez jamę ustną, a zęby i kości wchłaniają dawkę promieniowania w znacznie większej ilości niż usta i tkanki miękkie. Dlatego też na zdjęciu zęby wydają się znacznie jaśniejsze. W efekcie lekarz, który wie jak czytać RTG zęba, ma możliwość dostrzeżenia chorych miejsc, ponieważ powierzchnie z próchnicą i stanami zapalnymi są ciemniejsze na obrazie zdjęcia rentgenowskiego.

Zdjęcie rentgenowskie – jak czytać?

Pantomogram stanowi rodzaj zdjęcia RTG, które daje podgląd na zęby, szczękę, żuchwę oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Dzięki wykonaniu takiego zdjęcia lekarz stomatolog ma możliwość ocenienia stanu przyzębia oraz kości szczęki, co jest pomocne w czasie procesu leczenia.


Zdjęcie rentgenowskie szczęki wykonywane jest podczas np. zakładania aparatu ortodontycznego, a na jego podstawie lekarz ortodonta określa rozmieszczenie zębów i ich stan zdrowia. Dzięki temu może dokładnie dopasować aparat do każdego pacjenta. Zdjęcie rentgenowskie szczęki pozwala także dostrzec ewentualne zmiany w obrębie jamy ustnej, w tym infekcje, ropnie i cysty, a także inne, nietypowe schorzenia w obrębie zębów, takie jak np. zatrzymane zębów mądrości.

Jak często można robić RTG zębów?

Nie ma reguły co do ilości wykonywanych zdjęć RTG i zależy to od indywidualnego przypadku każdego pacjenta. Na ogół lekarz zleca wykonanie takiego zdjęcia w szczególnych przypadkach, np. gdy pacjent ma próchnicę i konieczne jest wskazanie chorych miejsc, aby skutecznie je leczyć.


W niektórych sytuacjach badanie RTG zębów jest niezbędne – np. kiedy pacjent po raz pierwszy udaje się na wizytę do nowego gabinetu stomatologicznego. Wtedy też lekarz może, na podstawie obrazu ze zdjęcia RTG, ocenić stan zębów i poznać problemy z jakimi zmaga się pacjent, co jest niezbędne aby wdrożyć właściwe leczenie.

Zdarza się, że nowy dentysta zwraca się z prośbą do wcześniejszego o dostarczenie wcześniejszych zdjęć rentgenowskich, by móc poznać historię leczenia.