Sporo osób zastanawia się nad tym, czy wybielanie zębów jest bezpieczne. Z jednej strony chcą bowiem zrobić wszystko, aby zęby prezentowały się jak najpiękniej i były śnieżnobiałe. Z drugiej najważniejsze jest dla nich zdrowie. Nie chcą niepotrzebnie osłabiać zębów, do czego niestety w pewnych sytuacjach może dojść podczas źle prowadzonych zabiegów wybielających. Mowa tutaj w szczególności o procedurach, które robi się w domu na własną rękę. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne w takich sytuacjach? Niestety nie zawsze, z czego trzeba zdawać sobie sprawę.
Wybielanie u dentysty
Najbardziej efektywne i jednocześnie najbardziej bezpieczne dla zdrowia zębów jest wybielanie u dentysty. Jest to bowiem proces prowadzony pod kontrolą lekarza, który najlepiej zna się na swoim fachu. Dentysta oceni stan zębów, głównie stan szkliwa i dobierze taką metodę wybielania, która dodatkowo go nie osłabi.
Są różne sposoby rozjaśniania zębów, które mogą polegać między innymi na zastosowaniu specjalnych wybielających i rozjaśniających środków chemicznych, jak również wybielania laserem. Co więcej, lekarz określi, w jakim stopniu zęby powinny być wybielone, aby wyglądały naturalnie. Jeżeli decydujemy się na wybielanie, najlepiej zrobić to właśnie w taki sposób. Trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami niż w przypadku wybielania zębów w domu.
Pasta wybielająca i paski wybielające
Wybielanie u dentysty to oczywiście jeden ze sposób na to, aby rozjaśnić swoje zęby, ale są też inne metody. W drogeriach oraz aptekach jest spory wybór różnego rodzaju środków do użytku domowego, które służą do wybielania szkliwa. Najbardziej podstawowym jest po prostu pasta wybielająca, która w swoim składzie zawiera różnego rodzaju drobinki ścierające. Czy wybielanie zębów jest bezpieczne z taką pastą? Niestety niekoniecznie. Dlatego też nie należy używać jej zbyt często, ograniczając się do maksymalnie jednego szczotkowania w ciągu dnia.
Jeżeli będzie się non-stop używać pasty wybielającej, może dojść do poważnego uszkodzenia szkliwa zębów i nadwrażliwości. Paski wybielające to natomiast metoda, która nie ogranicza się tylko do mycia zębów. Na specjalne nakładki wybielające nakłada się substancję chemiczną, a następnie trzyma odpowiednio długo na zębach. Czasami do zestawów dołączone są specjalne lampy do naświetlania. Można powiedzieć, że to bardziej profesjonalny sposób działania, który odrobinę zbliżony jest do tego, jak wybielanie wygląda w gabinecie.
Nadwrażliwość zębów regularnie wybielanych
Ciągłe zabiegi wybielające, szczególnie prowadzone na własną rękę, mogą przyczynić się do tego, że zęby staną się nadwrażliwe. Objawia się to między innymi bólem oraz wrażliwością w przypadku spożywania bardzo zimnych lub bardzo gorących posiłków i napojów. Niestety nadwrażliwość zębów to zły sygnał. Może on oznaczać, że doszło do odsłonięcia szyjek zębowych, co może być tak naprawdę również oznaką pojawiającej się paradontozy. Lepiej zrezygnować z różnego rodzaju działań wybielających wtedy, gdy zęby są nadwrażliwe.