Jak zlikwidować kamień nazębny?

Posiadanie białego i pięknego uśmiechu jest marzeniem wielu ludzi. Niestety mierzenie to często trudno zrealizować z powodu nieprzestrzegania zasad odpowiedniej higieny jamy ustnej. Pojawić się wtedy może kamień nazębny, który potrafi sprawić wiele trudności, doprowadzając nawet do bardzo poważnych chorób dziąseł. Jak zlikwidować kamień nazębny, aby nie sprawiał on problemu i nie był przeszkodą na drodze do posiadania pięknego uśmiechu?

Kamień nazębny – kiedy powstaje

Jak zlikwidować kamień nazębny, aby nie sprawiał on problemów? Zanim się do tego przejdzie, trzeba się najpierw dowiedzieć, czym on jest, a także jak dochodzi do jego powstawania. Bez tej wiedzy skuteczna walka z kamieniem będzie po prostu niemożliwa.

Kamień nazębny, czy też płytka nazębna, bo tak też często jest nazywany, powstaje z resztek jedzenia, śliny, a także obecnych w jamie ustnej bakterii. Osadzając się na zębach, początkowo przybiera postać lepkiej mazi, lecz bardzo szybko twardnieje i coraz szczelniej pokrywa całą powierzchnię zęba.
Dlaczego usuwanie kamienia nazębnego jest tak ważne? Jego obecność prowadzić może do powstawania naprawdę nieprzyjemnych i szkodliwych dla zębów chorób. W pierwszej kolejności wymienić tu trzeba oczywiście próchnicę, lecz oprócz tego jest on powodem pojawiania się paradontozy.

Kamień nazębny – leczenie

Jak więc widać kamień nazębny nie jest niczym miłym i dobrze widzianym w jamie ustnej. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jak się go regularnie pozbywać. Jak zlikwidować kamień nazębny?

Jeśli kamień nazębny zacznie powodować zmiany chorobowe w jamie ustnej, konieczne będzie udanie się do dentysty. Tam przy pomocy odpowiednich technik i maszyn, uda się go bardzo szybko z zębów usunąć. Możliwe jest to przy pomocy ręcznego skalingu, lecz także za pomocą ultradźwięków, które rozbijać będą kamień na drobne kawałeczki. Koszt takiego zabiegu nie jest wysoki, a także nie jest on w żadnym wypadku bolesny, więc jeśli ktoś cierpi na częste pojawianie się kamienia na zębach, zalecane są regularne wizyty w celu jego usuwania.

Zapobieganie tworzenia się kamienia nazębnego

Jak jednak można łatwo się domyślić, częste wizyty u stomatologa w celu usuwania kamienia nazębnego mogą być naprawdę dotkliwe dla portfela, a także zwyczajnie mogą zabierać sporo wolnego czasu. Zasadne jest więc pytanie, jak nie dopuszczać do jego powstawania? Czy są jakieś działania, które można samodzielnie podjąć w domu, aby zminimalizować ryzyko pojawiania się kamienia?

Kluczową sprawą w przypadku zapobiegania tworzenia się kamienia nazębnego, jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Najważniejsze jest tu oczywiście regularne i dokładne szczotkowanie zębów, które polega na odrywaniu kamienia nazębnego od powierzchni zębów. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, a dwa razy dziennie do absolutne minimum. Co więcej, czas mycia nie powinien być krótszy niż 2 minuty. Oprócz tego zalecane jest czyszczenie przestrzeni pomiędzy zębami przy pomocy nici dentystycznej oraz płukanie jamy ustnej specjalnym płynem.