Most adhezyjny na włóknach szklanych

Mosty protetyczne są bardzo często stosowane u pacjentów, którzy mają poważne ubytki zębowe. Jednym z nich jest most adhezyjny, który ma zupełnie inne właściwości niż jego „zwykłe” odpowiedniki. Co warto na jego temat wiedzieć?

Włókno szklane

Tworzywo znane pod nazwą włókna szklanego jest znane jako niezwykle wytrzymałe. Most adhezyjny na włóknach szklanych jest dzięki temu bardzo stabilny i doskonale radzi sobie nawet z silnymi oddziaływaniami mechanicznymi wewnątrz jamy ustnej. Trzeba też podkreślić, że włókno szklane jest materiałem odpornym na działanie bakterii i innych drobnoustrojów, które pojawiają się wewnątrz jamy ustnej. Oznacza to, że zastosowanie włókna pozwoli ograniczyć ryzyko powstawania różnych schorzeń zapalnych w jego obrębie.

Most adhezyjny oparty na włóknach szklanych

Most adhezyjny to konstrukcja protetyczna, która sprawdza się zwłaszcza w przednich odcinkach uzębienia. Za pomocą mostu można m.in. odbudować strukturę uzębienia w sposób stały lub tymczasowy. Zaletą mostu jest możliwość jego szybkiego nałożenia i to podczas jednej wizyty. Co ciekawe, most adhezyjny na włóknach szklanych może być również nałożony tuż po ekstrakcji zęba i to bez ryzyka pojawienia się w obrębie dziąsła stanu zapalnego. Dlaczego warto postawić na most adhezyjny? Odpowiedź jest prosta: jego nałożenie jest dużo prostsze niż w przypadku innych rozwiązań protetycznych. Co ważne, most ten nie wymaga szlifowania zębów sąsiednich, co znacznie zwiększa komfort pacjenta. Trzeba też podkreślić, że most adhezyjny prezentuje się bardzo naturalnie. Na jego korzyść przemawia również niższy koszt eksploatacji, a także większa niezawodność. Oznacza to, że nałożenie mostu jest znacznie bardziej opłacalne niż zastosowanie elementów porcelanowych. Most jest zakładany za pomocą specjalnego kleju, który charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Przed jego nałożeniem stomatolog zdecyduje się na wykonanie kilku konsultacji, dzięki którym będzie można łatwiej ocenić faktyczny stan pacjenta. Nie jest bowiem tajemnicą, że most adhezyjny na włóknach szklanych może być nakładany tylko u niektórych osób. Przeciwwskazaniem dotyczącym jego założenia jest m.in:

  • bardzo duża wada zgryzu,
  • niska budowa uzębienia,
  • zbyt duże braki w strukturze uzębienia.

Most nie zostanie również nałożony u osób, u których zdiagnozowany został m.in. bruksizm, gdyż istnieje tu ryzyko zniszczenia i wypadnięcia klejonego mostu.

Jak dbać o most adhezyjny?

Pielęgnacja mostu adhezyjnego to proces, który wymaga zastosowania dokładnie tych samych rozwiązań, co w przypadku higieny zębów naturalnych. Most adhezyjny powinien być szczotkowany za pomocą odpowiednich, poleconych przez stomatologa szczoteczek. Warto też nitkować zęby, gdyż w ten sposób można łatwo usunąć resztki jedzenia m.in. z przestrzeni znajdującej się między zębami. Bardzo ważne jest również to, aby stomatolog przekazał nowemu posiadaczowi mostu zestaw wszystkich niezbędnych zaleceń i instrukcji dotyczących jego pielęgnacji.

Podsumowując, most adhezyjny to skuteczna metoda renowacji nawet dość dużych braków w uzębieniu.