Co to jest dłutowanie zęba?

Do gabinetu stomatologicznego często przychodzą pacjenci z zatrzymanymi zębami, szczególnie ósemkami. W celu ich usunięcie przeprowadza się ekstrakcję, co wiąże się z dłutowaniem. Trzeba mieć na uwadze to, że jeśli ząb nie wyrżnął się do końca, to jest on podatny na rozwój próchnicy. Wynika to głównie z jego problematycznego położenia. Trudno dotrzeć ze szczoteczką do ostatniego zęba, który jest wręcz ukryty na końcu łuku zębowego. Resztki jedzenia to niestety pożywka dla chorobotwórczych bakterii. Ósemki nierzadko napierają na pozostałe zęby, niszczą je lub tłoczą. Lepiej się ich pozbyć. Pora dowiedzieć się, co to jest dłutowanie zęba, na czym polega ten zabieg i jak postępować po jego wykonaniu

Co to jest dłutowanie zęba?

Dłutowanie zęba oznacza chirurgiczne usunięcie ósemki. Zabieg ten przeprowadza się w przypadku zęba, który zatrzymał się w kości częściowo lub całkowicie. Najpierw trzeba naciąć dziąsło, potem wydostać problematyczny ząb z kości i zszyć powstałą ranę. Zanim jednak przeprowadzi się zabieg, to lekarz wykona zdjęcie RTG pantomograficzne. Ma to na celu zobrazowanie powstałego problemu. Dentysta będzie dokładnie widział na zdjęciu, w którym miejscu jest ósemka wymagająca dłutowania. Wskazuje ono wyraźnie na położenie korzeni i ich ilość. Warto zdecydować się na dłutowanie zęba w celu uchronienia się przed stłuczeniem pozostałych zębów. Zmniejsza się również ryzyko powstania próchnicy.

Czy dłutowanie zęba boli?

Wiedząc już, co to jest dłutowanie zęba, warto zastanowić się nad tym, czy zabieg ten wywołuje dolegliwości bólowe. Wiele osób unika wizyt w gabinecie stomatologicznym przede wszystkim z obawy o doświadczenie bólu. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że profilaktyka pozwala uchronić się przed kosztownym, długotrwałym i bolesnym leczeniem. Podczas regularnych wizyt można wykryć nieprawidłowości w jamie ustnej we wczesnym stadium i szybko jest zniwelować. Dłutowanie zębów przeprowadza się po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego. Oznacza to, że pacjent nie odczuwa bólu. Jest tylko świadomy czynności wykonywanych w jamie ustnej. Nie wiąże się to jednak dla niego z dyskomfortem. Niestety znieczulenie w końcu przestanie działać i jeśli nie weźmie się wcześniej tabletki przeciwbólowej, to trzeba będzie liczyć się z wystąpieniem bólu.

Dłutowanie zęba i co potem?

Po dłutowaniu zęba niezwykle ważne jest to, aby odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej. Doszło do naruszenia ciągłości błony śluzowej, dentysta założył szwy, więc wszystko musi się zagoić. Przez dwie godziny po wykonaniu zabiegu nie można niczego jeść ani pić. Wystrzegać należy się również papierosów i alkoholu przez co najmniej dobę. Nie powinno się schylać ani forsować przez 24 godziny po zabiegu, to samo dotyczy intensywnego płukania jamy ustnej. Rany pozabiegowej nie wolno dotykać, aby nie doszło przypadkiem do jej zainfekowania. W celu przyniesienia sobie ulgi, zredukowania dolegliwości bólowych i obrzęku, można stosować zimne okłady z lodu. Zawsze trzeba jednak pamiętać o tym, aby przykładać je po uprzednim zawinięciu w czysty kawałek tkaniny.