Lakowanie a lakierowanie zębów

Wizyty u dentysty pozwalają na uchronienie się przed wieloma problemami ze strony jamy ustnej. Stomatolog jest w stanie wykryć początki zmian patologicznych i doradzić odpowiednią metodę rozwiązania powstałego problemu. Niezwykle groźna dla zębów jest próchnica. Jeśli nie będzie ona leczona, to dojdzie nie tylko do powstania ubytków i dolegliwości bólowych, ale konieczne może stać się wyrwanie zęba. Zaleca się wobec tego przeprowadzać badania z zakresu profilaktyki stomatologicznej. Warto dowiedzieć się również, na czym polega lakowanie a lakierowanie zębów, jakie są wskazania do wykonania tych zabiegów i czym się one między sobą różnią.

Czym różni się lakierowanie od lakowania?

Lakowanie a lakierowanie zębów – czy znasz różnice? Lakowanie to zabieg przede wszystkim ochronny. Z kolei lakierowanie ma na celu wzmocnienie szkliwa. W przypadku lakowania bruzdy na zębach są wypełniane specjalnym preparatem, co ma na celu przeciwdziałanie zaleganiu resztek jedzenia, które są pożywką dla bakterii próchnicznych. Natomiast lakierowanie to inaczej fluoryzacja. Na powierzchnię zębów nakłada się środek zawierający spore ilości fluoru. Ma to służyć zmniejszeniu ryzyka rozwoju próchnicy. Warto też wiedzieć, że oba zabiegi uzupełniają się, stoją na straży mocnych zębów, chronią przed niszczeniem szkliwa. Wystarczy powtarzać raz na kilka lat. Z kolei lakierowanie powinno się wykonywać częściej, aby zęby były należycie chronione. Teraz już każdy będzie wiedział, czym jest lakowanie a lakierowanie zębów.

Lakowanie krok po kroku

Lakowanie jest zabiegiem szybkim do wykonania, bezinwazyjnym i bezbolesnym. Może być przeprowadzony u małych dzieci. Istotne jest to, że zabieg ten przeprowadza się wyłącznie na zębach, które nie zostały objęte zmianami próchnicowymi. Zaleca się wobec tego lakować zęby już u najmłodszych pacjentów, czyli po wyrżnięciu zębów. Z czasem bruzdy ulegają demineralizacji, co niestety wiąże się z wystąpieniem różnych problemów. Kilka minut wystarczy, aby mieć wszystkie zalakowane zęby. Każdy jest opracowywany osobno. Stomatolog zabezpiecza zęby przed wilgocią, potem przechodzi do ich oczyszczenia przy użyciu specjalnej szczoteczki. Kolejnym etapem jest wytrawienie powstały bruzd i wstrzyknięcie do nich laku szczelinowego. Na koniec trzeba jeszcze całość utwardzić za pomocą światła lampy polimeryzacyjnej. Przedłuża to trwałość preparatu, dzięki czemu pozostanie on na zębach przez kilka lat.

Czym jest lakierowanie zębów?

Lakierowanie to zabieg dla pacjentów zarówno dorosłych, jak i dzieci. Sięga się środki mające w swoim składzie fluor lub substancje o działaniu antybakteryjnym. Można to porównać do pokrywania powierzchni zębów czymś w rodzaju emalii. Nałożony fluor scala się ze szkliwem, wzmacniając zęby i chroniąc je przed rozwojem próchnicy. Lakiery są mniej trwałe od laku, dlatego konieczne jest częstsze powtarzanie zabiegu. Można to robić nawet co trzy miesiące. W przypadku lakierowania nie ma potrzeby profesjonalnego oczyszczania zębów przed przeprowadzeniem zabiegu. Wystarczy lekko je osuszyć i można już przystąpić do aplikacji lakieru.