Czy wybielanie zębów dla palaczy jest skuteczne?

Rzucenie palenia jest trudne i niestety, w miarę upływu czasu, osoby palące papierosy na pewno zauważą konsekwencje nałogu w postaci widocznych przebarwień na zębach. Długotrwali palacze mają widoczne, żółte i brązowe plamy na uzębieniu, zwłaszcza w okolicy linii dziąseł. Stopień przebarwienia zależy od czasu trwania nawyku, im dłużej trwa nałóg, tym większe, ciemniejsze i bardziej widoczne plamy.
Racjonalnym rozwiązaniem jest wybielanie zębów dla palaczy.

Profesjonalne oraz domowe sposoby wybielania zębów

W przypadku silnych przebarwień, najlepiej udać się bezpośrednio do stomatologa, który opracuje plan leczenia, w celu przywrócenia estetycznego uśmiechu poprzez wybielanie zębów dla palaczy.
Można również wypróbować produkty dostępne w supermarkecie, na przykład pasty do zębów zawierające specjalistyczne formuły, płyny do płukania ust lub też paski wybielające.

Wybielanie zębów w gabinecie nie jest zbyt skomplikowaną procedurą, ale wymaga odpowiednich umiejętności, aby uniknąć urazów okolicy dziąseł. Ponadto, do przygotowania i zakończenia zabiegu może być potrzebny specjalistyczny sprzęt. Sama procedura może zająć od 60 do 90 minut.
Standardowe działania, mające na celu wybielanie zębów dla palaczy, to na początek zweryfikowanie aktualnego odcienia zębów pacjenta, dokładne usunięcie wszelkiej płytki nazębnej na powierzchni, zabezpieczenie wnętrza ust i języka przed uszkodzeniem przez roztwór wybielający oraz dokładne pokrycie preparatem obszaru przeznaczonego do wybielenia.
Roztwór zazwyczaj zawiera nadtlenek wodoru albo nadtlenek karbamidu jako środek bielący.
Niektóre preparaty wybielające wymagają światła utwardzającego lub lasera, aby aktywować nadtlenek.
Po osiągnięciu optymalnego odcienia lub upłynięciu maksymalnego czasu zalecanego przez producenta, zęby zostaną wypłukane.
Aby złagodzić nadwrażliwość zębów, co jest częstym efektem ubocznym, można zastosować fluor.

Palenie papierosów a przebarwienia widoczne na zębach

Palacze mierzą się często z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jednakże, wizualny defekt jest niejednokrotnie najtrudniejszy do zignorowania – w wyniku plam wielu palaczy czuje się zakłopotanych stanem zębów.
Utarło się, że to nikotyna jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za przebarwienia zębów. To po części prawda, powoduje ona lekkie zażółcenie, ale nie jest główną przyczyną. Producenci papierosów dodają ponad 7000 substancji chemicznych do tytoniu i tenże koktajl w bardziej skuteczny sposób niszczy biały uśmiech palacza.

Zalecenia po zastosowaniu procedury wybielania zębów

Po zakończeniu procesu wybielania, zaleca się unikanie pokarmów lub napojów o wysokim poziomie pigmentu, przez co najmniej 24 godziny. Należą do nich kawa, herbata, sok pomidorowy, żółta musztarda, buraki, marchew, czarne winogrona, barwione słodycze i czerwone wino. Oczywiście, należy unikać palenia wszelkiego rodzaju tytoniu.

Wybielanie zębów nie jest procedurą leczniczą, gdyż ma na względzie raczej efekt kosmetyczny, jednakże skutecznie uratowało i uratuje w przyszłości wiele uśmiechów.