Każdy z rodziców czeka na ten moment z utęsknieniem – pojawienie się pierwszego ząbka maluszka. Ba! Z ukazaniem się pierwszego mleczaka są związane nawet pewne tradycje, takie jak prezent wręczany przez szczęściarza, który pierwszy go wypatrzył. W niektórych krajach urządzane są z tej okazji rodzinne przyjęcia. Zapytanie sformułowane w sposób „Kiedy dziecko zaczyna ząbkować objawy” jest częstym wpisem na wielu forach parentingowych.

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować – objawy

Choć doświadczeni opiekunowie mogą z trudem powstrzymywać uśmiech słysząc powyższe pytanie, tym niemniej jest ono uzasadnione. W wielu przypadkach trudno będzie pomylić ząbkowanie z czymkolwiek innym, jednakże są sytuacje gdy będzie się ono objawiać w nietypowy sposób. Kiedy dziecko zaczyna ząbkować objawy są, na ogół, czytelne. Do najczęściej spotykanych i charakterystycznych objawów ząbkowania należą: wkładanie przez malucha rączek i zabawek do buzi, zwiększone wydzielanie śliny i związane z nią zaczerwienienie skóry na brodzie i szyi (jest to związane ze zmianą ph śliny wywoływaną ząbkowaniem), a także rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Powyższe objawy można zaobserwować już w trzecim miesiącu życia dziecka, co nie oznacza, że w tym czasie ząbek się pojawi. Wyrzynanie się mleczaków może bowiem trwać kilka miesięcy. Statystycznie pierwszy ząbek pojawia się u dzieci w wieku około 6 miesięcy. Nie trzeba jednak przykładać do tego terminu dużej wagi, gdyż stomatolodzy uważają tę kwestię za indywidualną. Górną granicą, dotyczącą pojawienia się pierwszego ząbka, jest wiek 12-13 miesięcy. Jeżeli dziecko powyżej roku nie posiada jeszcze żadnego zęba warto skonsultować ten stan ze stomatologiem, który oceni sytuację. Warto wiedzieć, że proces ząbkowania jest w znacznym stopniu uwarunkowany genetycznie. Jeżeli tata lub mama dziecka przechodzili ząbkowanie późno jest wysoce prawdopodobne, że w ten sam sposób przebiegnie ono także u dziecka.

Objawy ząbkowania – jak pomóc dziecku?

Kiedy dziecko zaczyna ząbkować objawy tego procesu mogą być bardzo uciążliwe – zarówno dla samego zainteresowanego, jak i dla jego opiekunów. Ząbkujący maluch staje się płaczliwy, marudny, brak mu apetytu, nierzadko następuje także regres snu. Skuteczne mogą okazać się gryzaki chłodzone w lodówce (nie powinny być mrożone), a także domowe lody, które ukoją uczucie swędzenia dziąseł (dotyczy dzieci, które rozpoczęły już rozszerzanie diety). W awaryjnych sytuacjach może być konieczne podanie paracetamolu lub ibuprofenu w dawce skonsultowanej z pediatrą.

Inne objawy bolesnego ząbkowania
Do objawów bolesnego ząbkowania zaliczane są także:

 • podwyższona temperatura,
 • kaszel,
 • rozdrażnienie,
 • gryzienie rączek,
 • ciągnięcie i drapanie uszu.

Nietypowe objawy ząbkowania
Poza często spotykanymi symptomami, wskazującymi na ząbkowanie rodzice mogą zaobserwować także objawy nietypowe takie jak:

 • luźne stolce,
 • odparzenia pupy,
 • wysypka na brodzie i szyi,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • zwiększone zapotrzebowanie na płyny,
 • częste zgłaszanie się do piersi, jeżeli dziecko jest karmione piersią.