Jak skutecznie leczyć zapalenie ropne zęba?

Zęby są przedmiotem troski każdego człowieka, praktycznie od niemowlęctwa aż do końca życia. Wymagają codziennej pielęgnacji, a pojawiające się problemy z uzębieniem potrzebują szybkiej interwencji. Wiele osób z przeróżnych powodów opóźnia wizytę u dentysty. Sytuacją niebezpieczną, gdy należy niezwłocznie zgłosić się po pomoc, jest ropień zęba, czyli proces zapalny, któremu towarzyszy nagromadzenie ropy w części korzeniowej.
W zależności od umiejscowienia ogniska ropnego, stan zapalny może pojawić się na dziąśle, czy też skoncentrować się bliżej korzenia zęba – w kieszonce przyzębnej, czyli obszarze między brzegiem dziąsła a tkanką zęba lub rozwinąć się w samym zębie, który ma martwą miazgę.

Jak powstaje ropień zęba?

Zapalenie ropne zęba jest spowodowane wnikaniem bakterii do miazgi zęba przez uszkodzoną warstwę szkliwa. Może do tego przyczynić się wiele czynników, takich jak:

  • stany chorobowe zębów, czyli zapalenie miazgi, próchnica, paradontoza, torbiele,
  • uszkodzenie zęba w wyniku pęknięcia, odłamania jego części,
  • zakażenie tkanek w jamie ustnej,
  • choroby zakaźne.

Po nieudanej procedurze dentystycznej wypełnienia kanałów również może powstać zapalenie ropne zęba.

Jakie są objawy ropnia w jamie ustnej?

Pierwszą oznaką ropnia jest pojawienie się mocnego, pulsującego bólu, którego nie można zignorować. Odczuwalne są problemy z gryzieniem oraz nieprzyjemny oddech. Z czasem objawy się nasilają, dziąsło wokół bolącego zęba zaczyna puchnąć, a na twarzy może pojawić się obrzęk.
Na tym etapie leczenie środkami przeciwbólowymi niestety nie będzie skuteczne, konieczna jest interwencja dentysty w celu uniknięcia eskalacji objawów, takich jak powiększenie węzłów chłonnych szyi, wysokiej gorączki, a nawet pojawienia się otwartej ropnej rany.

Jak przebiega leczenie w tego typu sytuacjach?

Wyeliminowanie ogniska zapalnego jest najważniejszym elementem leczenia. Następnie stosuje się zabieg drenażu, czyli przez przewiercony ząb usuwa się ropnie, przeprowadza dezynfekcję i uszczelnia kanał.
W niektórych przypadkach drenaż wykonywany jest przez nacięcie dziąsła lub nawet usunięcie zęba z dużym ropniem.
Aby zapobiec wzrostowi ogniska infekcji, podawany jest antybiotyk. Zalecane są również doraźne metody, takie jak płukanie ciepłymi roztworami soli lub sody.

Komplikacje i konsekwencje zaniedbania zapalenia ropnego zęba

Konsekwencje i powikłania choroby są na tyle poważne, że nie można ich zignorować, gdyż pojawienie się przetoki obarczone jest infekcją innych narządów. Bardzo niebezpieczne jest zagnieżdżenie się ropni w tkankach kostnych. Oprócz utraty zębów, ropień jest niebezpieczny ze względu na możliwość rozwoju zapalenia kości i szpiku, zapalenia tkanki łącznej, sepsy, zapalenia mózgu, zapalenia płuc, dolegliwości sercowo-naczyniowych. Ich leczenie zajmie znacznie więcej czasu i pieniędzy niż wizyta u dentysty.

Nie warto zwlekać i w przypadku pojawienia się już pierwszych sygnałów że rozwija się zapalenie ropne zęba, należy szukać pomocy w gabinetach stomatologicznych. Najważniejsza jest jednak profilaktyka.