Zabieg w sedacji

Sedacja oznacza uspokojenie. W dziedzinie medycyny kojarzona jest ze znieczuleniem, jednak nie do końca tak jest. Sedacja jest przygotowaniem pacjenta do zabiegu poprzez wyciszenie układu nerwowego odpowiednimi środkami farmakologicznymi. Chodzi o to, aby zminimalizować stres. Czym jest zabieg w sedacji? Jakie rodzaje sedacji można wyróżnić?

Sedacja – czym jest?

Sedację stosuje się po to, aby podwyższyć komfort pacjenta podczas różnego rodzaju zabiegów. Jest to także bardzo duża korzyść dla lekarza, który może bez żadnych przeszkód wykonać zabieg. Najczęściej stosowana jest przed zabiegami chirurgicznymi, które wywołują prawie u wszystkich pacjentów wielkie emocje. Pacjent otrzymuje środki farmaceutyczne, które wyciszają układ nerwowy. Efekt jest taki, że pacjent staje się rozluźniony i bardzo zrelaksowany. Również może towarzyszyć temu stanowi senność. Kiedy stosuje się sedację? Najczęściej podczas wykonywania zabiegów operacyjnych, które wymagają pełnego znieczulenia lub znieczulenia miejscowego. Niekiedy także podczas różnego rodzaju badań podaje się środki rozluźniające i są to zabiegi kolonoskopii, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego. Coraz częściej praktykuje się także sedację w stomatologii w przypadku zabiegów przeprowadzanych u dzieci. Maluchy znacznie lepiej znoszą trudy zabiegu po podaniu środków uspokajających.

Dlaczego stosuje się zabieg w sedacji?

Sedacja stosowana jest w trosce o pacjenta i lekarza. Jeśli pacjent podczas zabiegu jest rozluźniony, to lekarz może w skupieniu wykonywać swoje czynności. Pacjent znacznie lepiej znosi także przyjęcie środków znieczulających i staje się spokojny. Nie walczy z lekarzem i nie wpada w panikę, co często się zdarza przed różnymi zabiegami. Również komfort pracy lekarza w znaczniej mierze się poprawia, co oczywiście wpływa na przebieg operacji i efekt. Należy pamiętać, że jest to metoda bezpieczna, choć jak każda ingerencja, może na niektórych podziałać negatywnie. Niekiedy może dojść do niepożądanych powikłań, które mogą pojawić się jako reakcja alergiczna. Niektórzy pacjenci mogą stracić przytomność lub mieć zaburzenia oddychania. Może także spaść ciśnienie lub czasami pojawiają się zaburzenia rytmu serca.

Jakie rodzaje sedacji można wyróżnić?

Zabieg w sedacji wykonuje się w wielu dziedzinach medycyny i w zależności od przypadku można wyróżnić kilka rodzajów sedacji. Bardzo popularną i najczęściej stosowaną w stomatologii lub podczas porodu jest sedacja wziewna. Pacjent otrzymuje mieszankę tlenu i podtlenku azotu, czyli podawany jest mu gaz rozweselający. W takim stanie osoba może reagować na polecenia lekarza, ale czuje się w pełni zrelaksowana. W szpitalach podczas różnego rodzaju operacji stosuje się sedację dożylną podawaną wenflonem. Najczęściej są to leki przeciwbólowe oraz uspokajające. Wyróżnia się także sedację farmakologiczną, która polega na podaniu dożylnie środków uspokajających. W przypadku dzieci taki lek podaje się w formie syropu. Można także wyróżnić sedację płytką, czyli taką, w której pacjent jest w pełni świadomy lub głęboką, która wymaga obecności anestezjologa.