Wędzidełko języka podcięcie

W obrębie jamy ustnej znajdują się różnego rodzaju tkanki, które mają na celu połączyć ze sobą dwa narządy, ograniczając w pewnym stopniu ich ruchomość przy zachowaniu odpowiedniego napięcia mięśniowego oraz wszystkich funkcji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania jamy ustnej. Takie tkanki to inaczej wędzidełka, które bardzo często ze względu na swoją nieprawidłową budowę mogą przyczyniać się do powstawania wielu różnych dolegliwości. Przerośnięte lub zbyt krótkie wędzidełko może prowadzić do problemów z artykulacją lub przełykaniem oraz w wielu przypadkach dość mocno ogranicza ruchy warg lub języka. W jamie ustnej wyróżnić można kilka rodzajów wędzidełek, których nieodpowiednia budowa przynosi różne skutki. Kiedy należy podciąć wędzidełko, ile kosztuje taki zabieg i dlaczego warto to zrobić? Wszystkie odpowiedzi na wymienione wyżej pytania poznasz w tym artykule.

W jakim wieku najlepiej podciąć wędzidełko?

Jeśli chodzi o wędzidełko języka podcięcie wskazane jest w każdym przypadku, gdy nieprawidłowa budowa tej tkanki prowadzi do dysfunkcji w obrębie jamy ustnej. Takie rozwiązanie jest najczęściej sugerowane przez lekarzy, ponieważ chirurgiczna korekcja wędzidełka jest zabiegiem prostym i bezbolesnym, który nie wymaga zbyt długiego okresu rekonwalescencji. W niektórych przypadkach jednak zabieg nie jest konieczny, ponieważ niewielkie wady budowy wędzidełka można skorygować za pomocą odpowiednich ćwiczeń zaleconych przez laryngologa lub logopedę. Regularne wykonywanie takich ćwiczeń może prowadzić do rozciągnięcia wędzidełka, co z kolei niweluje wszystkie problemy związane z jego nieodpowiednią budową.
Jeśli chodzi o wędzidełko języka podcięcie można wykonać w każdym wieku, jednak znacznie częściej wykonuje się je u niemowląt lub nieco starszych dzieci, aby zapobiec powstawaniu wad zgryzu w przyszłości.
W przypadku dzieci wskazaniem do podcięcia wędzidełka są najczęściej problemy ze ssaniem. W przypadku dorosłych osób wskazań do takiego zabiegu występuje znacznie więcej. Zaliczyć można do nich problemy z odpowiednią wymową, trudności z przeżuwaniem, stany zapalny występujące w obrębie jamy ustnej, diastemę oraz wiele innych. Można więc powiedzieć, że korekcję wędzidełka u dorosłych wykonuje się w celu pozbycia się problemów wynikających z jego nieodpowiedniej budowy, natomiast w przypadku dzieci zabieg ten ma działanie bardziej profilaktyczne, mające na celu uchronić dziecko przed powstawaniem różnego rodzaju dysfunkcji w przyszłości.

Przebieg zabiegu

W jamie ustnej wyróżnić możemy trzy rodzaje wędzidełek: wędzidełko wargowe, podjęzykowe oraz policzkowe. Nieprawidłowa budowa wędzidełka wargowego może prowadzić do powstawania diastemy, czyli wady polegającej na powstawaniu widocznej przerwy między jedynkami. Oprócz tego, zbyt krótkie wędzidełko wargowe odpowiada za wady zgryzu oraz prowadzi do niedomykania się warg.
Nieprawidłowa budowa wędzidełka podjęzykowego to problem, z którym boryka się największa ilość osób. Jeśli chodzi o wędzidełko języka podcięcie jest konieczne zazwyczaj w większości przypadków. Wada wędzidełka podjęzykowego prowadzi do problemów z odpowiednią wymową, a także powoduje problemy z ssaniem i przeżuwaniem. Ostatnim rodzajem wędzidełka jest wędzidełko policzkowe, którego wada powoduje zaleganie resztek pokarmu w jamie ustnej, co prowadzi do powstawania stanów zapalnych.
W każdym z wyżej wymienionych przypadków wskazane jest podcięcie wędzidełka. Sam zabieg korekcji wędzidełka jest dość prosty i szybki. Polega on na odpowiednich przecięciu błony w poziomie, tak aby umożliwić większą ruchomość tkankom połączonym przez wędzidełko. Wędzidełko podcina się najczęściej przy pomocy skalpela lub nożyczek chirurgicznych, jednak coraz częściej wykorzystuje się w tym celu również laser. Takie rozwiązanie sprawia, że podczas zabiegu rana mniej krwawi i szybciej się goi.
Zabieg korekcji wędzidełka można wykonać u stomatologa, który specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej oraz u laryngologa. Jeśli chodzi o wędzidełko języka podcięcie wykonuje się najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak w przypadku pacjentów, którzy panicznie boją się zabiegów chirurgicznych, konieczne może okazać się użycie podtlenku azotu, czyli gazu rozweselającego, który obniża aktywność układu nerwowego i znosi u pacjenta uczucie strachu. Zastosowanie gazu rozweselającego jest przydatne szczególnie u dzieci.
Istnieje kilka przeciwskazań do wykonania takiego zabiegu. Przede wszystkim nie należy wykonywać go u osób, które mają problem z krzepliwością krwi lub aktualnie przechodzą infekcję dróg oddechowych.

Ile kosztuje zabieg podcięcia wędzidełka?

Jeśli chodzi o wędzidełko języka podcięcie wiąże się z kosztem około kilkuset złotych, w zależności od placówki oraz miejscowości, w której zdecydujemy się wykonać takich zabieg. Korekcja wędzidełka jest w pełni refundowana przez NFZ i warto skorzystać z takiej możliwości, ponieważ jest to bardzo prosty zabieg, który jest w stanie wykonać niemalże każdy chirurg. Czas oczekiwania na taki zabieg jest jednak dość długi, dlatego większość osób decyduje się wykonać go w klinice za odpowiednią opłatą.