Nadwrażliwość zębów – przyczyny

Problemem wielu pacjentów jest nadwrażliwość zębów przyczyny mogą być różne. Najbardziej charakterystyczne objawy to oczywiście ból podczas picia gorącej kawy lub jedzenia lodów. Tak naprawdę udręką jest każdy posiłek, a mycie zębów niewłaściwą pastą wcale nie polepsza sytuacji. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest nadwrażliwość zębów przyczyny mogą być czasami trudne do określenia.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Warto mieć świadomość, ze nadwrażliwość jest najczęściej skutkiem złych nawyków higienicznych. Mechaniczne uszkodzenie szkliwa oraz wady zgryzu również mogą być przyczyną. Zawsze lepiej wiedzieć, co powoduje nadwrażliwość zębów. Bez wątpienia jest to często spotykany problem zarówno u ludzi młodych, jak i starszych. Nadwrażliwością reaguje przeważnie uszkodzone szkliwo. Sami pacjenci często jeszcze je osłabiają i dodatkowo przysparzają sobie bólu.

Warto mieć na uwadze, że do odsłonięcia zębiny i uszkodzenia szkliwa przyczyniają się bardzo mocne złe nawyki higieniczne. U osób, które piją dużo kwaśnych soków szkliwo ulega stopniowej demineralizacji. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że choroby przewodu pokarmowego nie są też obojętne dla szkliwa. To właśnie te choroby prowadzą do zarzucania treści żołądka przełyku oraz częstych wymiotów. Nadwrażliwości można się także nabawić na skutek mimowolnego zgrzytania zębami w trakcie snu. Jeśli masz zwyczaj obgryzania ołówków lub paznokci, to niestety bardzo ławo możesz sobie uszkodzić mechanicznie szkliwo.

Jak pozbyć się nadwrażliwości zębów?

Nadwrażliwość zębów objawia się z reguły bólem podczas spożywania gorących lub zimnych napojów. Warto wspomnieć, że ból może się także pojawić podczas mycia zębów. Należy jednak pamiętać, że stosunkowo łatwo można złagodzić nadwrażliwość zębów przyczyny nie zawsze są oczywiste. Prawidłowa pielęgnacja zębów jest oczywiście podstawą. Najpierw trzeba kupić pastę przeznaczoną do wrażliwych zębów. Taka pasta musi się koniecznie cechować niskim poziomem ścieralności. Jeśli cierpisz na nadwrażliwość zębów, to musisz je łagodnie szczotkować. Kup koniecznie szczoteczkę o miękkich włóknach i unikaj spożywania kwaśnych napojów oraz potraw. Pasta powinna oczywiście zawierać związki fluoru, które pozwalają zamknąć kanaliki zębiny.

Warto pamiętać, że bardzo pożądanym składnikiem są też związki potasu. W ten sposób można także skutecznie zmniejszyć wrażliwość nerwowych zakończeń na bólowe bodźce. Ruchami wymiatającymi należy myć zęby po każdym posiłku. Szczotkowanie w kierunku poziomym jest nieprawidłowe i kaleczy dziąsła oraz odsłania szyjki zębowe. Nie należy myć zębów od razu po wypiciu kwaśnego soku i zjedzeniu owoców cytrusowych. Jeśli zęby są pozbawione warstwy ochronnej to szczotkowanie może doprowadzić do szybkiego ścierania szkliwa. Dlatego lepiej odczekać minimum godzinę lub wypłukać usta wodą. Warto również używać nic dentystycznych w celu oczyszczenia wszystkich zakamarków między zębami. Pomóc może także płyn do płukania ust, który zmniejsza nadwrażliwość. Takie zabiegi powinny przynieść efekt już po 3-4 tygodniach.

Co to znaczy jak bolą wszystkie zęby?

Domowe środki mogą nie wystarczyć, jeśli szkliwo jest bardzo zniszczone. Najlepiej szukać pomocy u doświadczonego i renomowanego stomatologa. Z pewnością niebezpieczna jest nadwrażliwość zębów przyczyny są niestety różnorodne. Jest to dolegliwość, której w żadnym wypadku nie bagatelizować. Istnieje na szczęście wiele metod walki z nadwrażliwością. Dentysta powinien zalecić stosowanie produktów z fluorem. Warto podkreślić, że wypełnieniem kompozytowym można pokryć bolesne miejsca. Dotyczy to przede wszystkim bardzo dużych ubytków w szkliwie. Trzeba dodać, że nadwrażliwość zębów może być skutkiem nagromadzonego kamienia.

Osad wciska się między zęby i zwiększa znacząco wrażliwość na ból. Dziąsła mogą się niestety cofać na skutek używania zbyt twardych szczoteczek. Bruksizm oraz próchnica też mogą być odpowiedzialne za nadwrażliwość dziąseł. Następna przyczyna nadwrażliwości tkwi w słabym i zepsutym szkliwie. Bogato unerwiona miazga znajduje się we wnętrzu zęba. Kanaliki są otwarte i przewodzą bólowe bodźce, jeśli szkliwo jest poważnie uszkodzone. Najbardziej narażone na odczuwanie bólu są oczywiście odsłonięte szyjki zębowe. Najlepiej myć zęby po każdym posiłku, a jeśli nie jest to możliwe to warto to robić przynajmniej rano i przed snem. Dziąsła możesz sobie bezpowrotnie uszkodzić, jeśli będziesz szczotkować w poziomym kierunku.

Zębów nie powinno się myć od razu po zjedzeniu cytrusów. Można poczekać kilkadziesiąt minut lub wypłukać jamę ustną wodą. Dobrze sprawdzą się pasty o niskim poziomie ścieralności. Można oczywiście kupić specjalną pastę do nadwrażliwych zębów, ale jej koszt jest z reguły wysoki. Przed szkodliwym działaniem kwasów chronią także płyny do płukania ust. Płyny docierają w każde miejsce, więc są niezwykle skuteczne. Zawsze będziesz mieć świeży oddech, jeśli będziesz ich regularnie używać. Warto również zmienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, czym jest nadwrażliwość zębów przyczyny trzeba zdiagnozować.