Pielęgnacja zębów niemowlaka

Już od pierwszego dnia życia dziecka należy dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Pielęgnacja zębów niemowlaka jest niezwykle ważna, więc nie można o niej zapominać. Warto wiedzieć, jaka szczoteczka oraz pasta jest najlepsza i jak zapobiegać próchnicy. W tym artykule wyjaśnimy, jak powinna wyglądać pielęgnacja zębów niemowlaka. Sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków ma jama ustna niemowląt. W takich miejscach zazwyczaj zalega pokarm, który może prowadzić do powstawania pleśniawek oraz stanów zapalnych.

Jak często myć zęby niemowlakowi?

Specjaliści zgodnie twierdzą, że trzeba dbać o bezzębne wały dziąsłowe. Zęby mleczne trzeba bezwzględnie myć każdego dnia. Warto mieć na uwadze, że mleczaki pojawiają się przeważnie około 6 miesiąca życia. Dopiero w trzecim roku życia dziecko uzyskuje pełen komplet uzębienia mlecznego. Pielęgnacja zębów niemowlaka powinna opierać się na przemywaniu wałów dziąsłowych gazikiem nasączonym rumiankiem lub przegotowaną wodą. Obowiązkiem spoczywającym na opiekunach i rodzicach jest codzienna higiena jamy ustnej u najmłodszych. Przemywanie gazikiem wystarczy na etapie bezzębnych wałów dziąsłowych. Po pojawieniu się zębów trzeba kupić szczoteczkę, która będzie dostosowana do wieku dziecka.

Ciekawą alternatywą może być silikonowa miękka nakładka na palec. Od początku warto wprowadzać pastę do zębów. Najpierw lepiej używać pasty bez fluoru, a pastę z fluorem można wyprowadzić około 3 roku życia, gdy dziecko umie już wypluwać. Zwracanie uwagi na to, co dziecko wkłada do buzi jest również istotnym elementem higieny jamy ustnej. Pod bieżącą wodą lub wrzątkiem powinny być umyte gryzaki i smoczki przed pierwszym podaniem ich maluchowi. Należy jednak pamiętać, żeby nie używać żadnych detergentów. Nie powinno się maczać smoczków w słodkich płynach, ponieważ jest to bardzo prosta droga do rozwoju chorób jamy ustnej. Należy pamiętać, że dziecko nie jest w stanie samodzielnie umyć zębów. Rodzice powinni brać aktywny udział w myciu zębów do około 7 roku życia dziecka. Dopiero w tym wieku dziecko jest na tyle sprawne manualnie, żeby samodzielnie skutecznie przeprowadzać zabiegi higieniczne. Niewielką ilość pasty należy nałożyć na szczoteczkę.

Kiedy zacząć dbać o zęby niemowlaka?

Nakładanie pasty na całą długość główki szczoteczki jest bardzo złym pomysłem. Szczoteczka dla niemowląt ma miękkie włosie i wygodną, bardzo małą główkę. Szczoteczki dla małych dzieci powinny mieć zaokrągloną główkę i szeroki trzonek. Dobrze, jeśli jest wykonana z tworzywa sztucznego. Minimum 2 razy dziennie trzeba się starać myć zęby dziecka. W nocy się zmienia jakość śliny, więc trzeba koniecznie pamiętać o szczotkowaniu przed snem. Różne formy może przybierać próchnica u dzieci, ale tak zwana próchnica butelkowa jest najpowszechniejsza. Ten rodzaj próchnicy pojawia się na przednich zębach szczęki i cechuje się bardzo szybkim rozwojem.

Zasypianie z butelką jest główną przyczyną rozwoju próchnicy butelkowej, które jest również określana próchnicą wczesnego dzieciństwa. W przypadkach nocnego karmienia piersią też pojawia się ten typ próchnicy. Trzeba eliminować nieprawidłowe nawyki, żeby przeciwdziałać występowaniu próchnicy. Najlepiej nie dopuszczać do sytuacji, że maluch zasypia z butelką. Warto ograniczyć też podawanie produktów, które zawierają cukier. Należy pamiętać, że bezwzględnego leczenia wymaga próchnica u niemowlaka.

Panuje popularny mit, że zębów mlecznych nie trzeba wcale leczyć. Problemy ortodontyczne mogą być efektem przedwczesnego usunięcia zęba mlecznego na skutek próchnicy. W znacznym stopniu przyczynia się to do rozwoju i powstawania poważnych wad wymowy. Dlatego warto wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja zębów niemowlaka. Cukry proste w diecie trzeba ograniczyć, a najlepiej zastąpić je nieprzetworzonymi owocami oraz warzywami.

Jak dbać o higienę pierwszego ząbka?

Stan zapalny dziąseł jest w większości przypadków odpowiedzialny za krwawienie. Pomimo krwawienia trzeba dokładnie umyć zęby i problem powinien ustąpić w bardzo krótkim czasie. Wizyta u dentysty jest wskazana, jeśli krwawienie utrzymuje się dłużej niż 4 – 5 dni. Już w pierwszym roku życia dziecka zalecana jest pierwsza wizyta dziecka u stomatologa. Warto uświadamiać rodziców, że najważniejsza jest profilaktyka próchnicy u dzieci. Dentysta musi udzielać porad, które dotyczą dbania o dietę oraz higienę dziecka. Należy pamiętać, że pierwsze wizyty to tak zwane wizyty adaptacyjne, których celem jest zapoznanie dziecka z gabinetem oraz lekarzem.

Trzeba dodać, że dzieci to bardzo wymagający pacjenci, a leczenie ich zębów wymaga dużego doświadczenia. Najlepiej korzystać z usług dentystów, którzy specjalizują się w leczeniu zębów u najmłodszych. Z reguły są to lekarze, którzy cechują się lekkością w nawiązywaniu kontaktów z dziećmi. Jednym z ważniejszych zadań dla rodzica jest przyzwyczajenie dziecka do profilaktyki jamy ustnej i dbania o zęby. Już od pierwszych dni warto wyrobić w maluchu ten nawyk. Można mieć pewność, że to zaprocentuje w przyszłości. Oczywiście mleczaki z czasem wypadną, ale kluczem do zapewnienia zdrowia zębów stałych jest utrzymanie zębów mlecznych w czystości. Z wielu powodów ważne jest szczotkowanie zębów mlecznych. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, na czym polega pielęgnacja zębów niemowlaka.