Dlaczego zęby się przesuwają?

Jakie jest zdecydowanie największe zagrożenie dla zębów? Bez wątpienia zapytana o to losowa osoba odpowie, że ubytki w szkliwie, czyli popularna próchnica. To prawda, to właśnie z nią zmagają się na co dzień miliony ludzi na świecie, lecz nie jest ona jedynym problemem. O wiele poważniejszym jest nieprawidłowe ustawienie zębów w linii zębowej. Dlaczego zęby zmieniają swoją pozycję, jakie to może mieć negatywne skutki, a przede wszystkim, co zrobić, aby nie dochodziło do takiego zjawiska?

Przyczyny przemieszczania się zębów

Co dokładnie sprawia, że wszystkim nam zależy na tym, aby mieć piękne, białe i zdrowe zęby? Rzecz jasna ma to spory wpływ na organizm, który w przypadku chorób zębów może zostać objęty również innymi dolegliwościami. Nie bez znaczenia jest także strona estetyczna — posiadając piękne, białe zęby czujemy się ładniejsi, pewni siebie i w efekcie tego osiągamy sukcesy na polu życia osobistego i zawodowego. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie na co dzień pytanie, dlaczego zęby się przesuwają i co można z tym zrobić.

Nieprawidłowa pozycja zębów to jeden z najpowszechniejszych problemów, z którym mierzą się pacjenci. O ile przesunięte zęby trzonowe to tylko problem związany np. z przeżuwaniem pokarmów, to już jednak krzywe jedynki stanowić mogą ogromny problem wizualny i związany z utratą pewności siebie. Jakie są powody takiego stanu rzeczy? Dlaczego zęby się przesuwają?
Zdecydowanie najczęstszą przyczyną nieprawidłowego zgryzu i nieodpowiedniego ustawienia zębów jest genetyka. Jeśli choć jeden z rodziców ma lub miał taki problem, istnieje bardzo duża szansa, że również jego dzieci będą mierzyły się z takim defektem w jamie ustnej. Oczywiście odziedziczone geny to niejedyna przyczyna i odpowiedź na pytanie, dlaczego zęby się przesuwają. Innym powszechnie występującym powodem jest wyrastanie ósemek.

Zęby mądrości to jeden z obecnych w naszych ciałach reliktów przeszłości pozostały po czasach, gdy jako prymitywny gatunek żywiliśmy się surowym jedzeniem. Wraz z rozwojem obróbki pokarmów tak duża liczba zębów trzonowych nie jest już potrzeba, co spowodowało zanik ósemek. Oczywiście jest to proces bardzo powolny, dlatego też zęby te mogą się jeszcze u ludzi pojawiać. Jak można się bez trudu domyślić, pociąga to za sobą szereg najróżniejszych problemów. Przede wszystkim wiedzieć trzeba o tym, że w linii zębowej na ósemki nie ma już miejsca, więc ich wyrastanie powoduje stłoczenie pozostałych zębów i zmianę ich pozycji.

Efekt Godona

Dlaczego zęby się przesuwają? Jak już zostało to wyjaśnione, spowodowane może to być genami, a także wyrzynającymi się ósemkami. Co jednak bardzo ważne, przyczyną takiego zjawiska może być również brak w uzębieniu. Zachodzi wtedy u pacjentów tzw. Efekt Godona. Na czym to zjawisko polega i czy jest się czym martwić?

Jak każdy zapewne wie, zęby nie są niezniszczalne i można je w wyniku różnych okoliczności utracić. Ząb może zostać wybity, może się wyłamać w wyniku np. upadku i uderzenia głową o twardą powierzchnię, a nawet może zostać usunięty z powodu zniszczenia go przez próchnicę. Jeśli problem ten dotyczy zębów przednich, to bardzo szybko jest naprawiany ze względów estetycznych. Jeśli jednak chodzi o zęby trzonowe, to często pozostawia się w ich miejscu wolny zębodół. Rodzi to pewne komplikacji.

Wszystkie zęby w jamie ustnej oddziałują na siebie i stanowią dla siebie podparcie. Jeśli zabraknie choćby jednego zęba, harmonia ta zostaje zaburzona i dochodzi do powstawania zmian. Dlaczego zęby mogą się przesuwać, jeśli zabraknie choćby jednego z nich? Zaburzona zostaje w ten sposób cała linia zęba, a także zgryz. Zęby szukając podparcia, mogą zacząć się wysuwać z dziąsła, a także przesuwać na boki. Co więcej, z powodu takiego przesuwania się zębów dochodzić może także do nieprawidłowego żucia pokarmów, problemów gastrycznych, deficytów witaminowych, a także oczywiście nadmiernego ścierania pozostałych zębów. Ilość problemów i komplikacji, które pociąga za sobą utrata choćby jednego zęba, jest ogromna.

Co zrobić, żeby zęby się nie ruszały?

Skoro wiadomo już, dlaczego zęby się przesuwają, warto się teraz zastanowić, co można zrobić, aby do powstawania takiego zjawiska nie dochodziło. Czy są jakieś metody, aby naprawić swój zgryz i zabezpieczyć go przed takimi negatywnymi zjawiskami?

Jak można się bez trudu domyślić, reakcja w tym wypadku musi być odpowiednio dobrana do przyczyny. Jeśli więc zauważy się u siebie wyrzynające się ósemki, należy czym prędzej udać się do stomatologa, aby ocenił on sytuację. Najczęściej ósemki należy natychmiast usunąć, aby nie spowodowały szkód, lecz zdarza się i tak, że nie wyrządzają one zniszczeń i nie stanowią zagrożenia.

Jeśli natomiast utraciło się ząb np. w wyniku próchnicy i zaniedbań w leczeniu, zalecane jest jak najszybsze uzupełnienie braku poprzez wszczepienie implantu zębowego.
Co natomiast zrobić, gdy doszło już do przesunięcia się zębów? W tej sytuacji można zastosować specjalistyczne leczenie polegające na założeniu aparatu ortodontycznego. Wiedzieć jednak trzeba, że jest to dość kosztowne, więc jeśli tylko ma się taką możliwość, lepiej na początku zapobiegać przesuwaniu się zębów.