Choroba okluzyjna zębów

W obecnych czasach medycyna jest na bardzo wysokim poziomie. W stomatologii stosowane są nowoczesne techniki dentystyczne, które pozwalają na wczesne wykrycie zmian chorobowych, a następnie skuteczne leczenie. Choroby jamy ustnej niestety są coraz częstsze, a ich przyczyny wynikają ze złej higieny, stylu życia, a także złej diety, która w dużej mierze wpływa na stan zębów i całego organizmu. Jedną z częstszych przypadłości jest choroba okluzyjna zębów. Niestety wielu lekarzy lekceważy objawy tej dolegliwości, a skutki czasami bywają tragiczne i mogą prowadzić do utraty zębów. Czym jest choroba okluzyjna zębów? Jakie są przyczyny i jak ją leczyć?

Co to jest choroba okluzyjna?

Choroba okluzyjna zębów jest to rodzaj zaburzenia jakiejkolwiek funkcji układu narządu żucia. W wyniku nieprawidłowości może dojść do nierównowagi między mięśniami, zębami, a stawem skroniowo-żuchwowym. To z kolei może doprowadzić do destrukcji zębów. Z tego względu bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie leczenia, jak tylko pierwsze objawy zostaną zauważone. Wówczas będzie można obniżyć koszty. Choć wielu stomatologów lekceważy niekiedy objawy choroby okluzyjnej, to jest wiele gabinetów dentystycznych, w których tak się nie dzieje. Objawy można bardzo szybko wykryć, a jedną z przyczyn tej przypadłości jest atrycja. Co to takiego jest? Atrycja powoduje utratę tkanek twardych zęba. Najczęściej jest to spowodowane tarciem zęba o zęba.

Może to być spowodowane zgrzytaniem lub złym ustawieniem zębów względem siebie. Nałożenie na siebie górnego i dolnego łuku może prowadzić do tarć, które z kolei powodują, że szkliwo zostaje naruszone. Znacznie szybciej dochodzi też do uszkodzenia zębiny, która jest miękka w porównaniu do twardego szkliwa. Atrycja jest związana z utratą tkanek twardych zęba. Dodatkowo przyczyną choroby okluzyjnej może być abrazja. Abrazja jest uszkodzeniem powierzchni szkliwa czy zębiny poprzez przedmioty używane podczas higieny jamy ustnej. Jest to bardzo często zbyt twarda szczoteczka, a także zła technika mycia zębów.

Jak leczyć chorobę okluzyjną?

Przede wszystkim na początku należy zdiagnozować chorobę okluzyjną i sprawdzić, co jest przyczyną. Dopiero wówczas będzie można podjąć właściwe leczenie. U wielu pacjentów szkliwo staje się słabsze z powodu złego odżywania i złego stanu zdrowia. Wówczas pacjent musi zmienić dietę i wzmocnić organizm. Jeśli zęby ścierają się poprzez złe ustawienie szczęki, to należy wdrożyć leczenie ortodontyczne. Bardzo często lekarz stomatolog podejmuje decyzję o odbudowie protetycznej zębów, a niekiedy wystarczy jedynie odbudowa szkliwa przy pomocy specjalnych środków. Dobrze jest zapobiegać takim schorzeniom, a więc warto wdrożyć odpowiednią profilaktykę. Ważne jest prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej, szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie i używanie odpowiedniej szczoteczki.

Najlepiej jest wybrać szczoteczkę soniczną z miękkim włosiem. Dodatkowo należy także raz dziennie przed pójściem spać nitkować zęby i używać płynu do płukania ust. Bardzo ważne są regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym oraz usuwanie kamienia nazębnego. Jeśli występują braki w uzębieniu, to warto je uzupełnić. Takie luki mogą powodować przesunięcie zębów, a te w konsekwencji mogą zaburzyć prawidłowy zgryz. Już w wieku dziecięcym warto skonsultować się z ortodontą, który zajmie się prawidłowym ustawieniem zębów względem siebie. Jeśli choroba okluzyjna zostanie wykryta wcześnie, to leczenie będzie trwało znacznie krócej.

Najczęściej skończy się na zabiegu ekwilibracji, który jest zabiegiem mało inwazyjnym. Jeśli jednak choroba nie zostanie wykryta na czas, to zmiany mogą być na tyle duże, że czasami nawet niezbędne jest usunięcie sporej części zębów i w ich miejsce wstawienie implantów. Na pewno droga do pięknego uśmiechu w takim wypadku jest długa i bardzo kosztowna.

Najczęstszy powód utraty zębów

Choroba okluzyjna zębów jest jedną z przyczyn wypadania zębów. Oczywiście szybkie zdiagnozowanie zmian powoduje, że można szybciej rozpocząć leczenie i zapobiec ekstrakcji. Choroba okluzyjna zębów w wielu przypadkach może prowadzić do pęknięcia zębów, które na początku mogą być niewidoczne. Warto zatem podczas kontroli w gabinecie stomatologicznym poprosić o sprawdzenie ruchomości poszczególnych zębów. Niekiedy takie objawy są mylone z paradontozą, która także może prowadzić do utraty zębów. Jednak jest ona spowodowana bakteriami, a nie przeciążeniem zgryzu, jak ma to miejsce w przypadku choroby okluzyjnej.

W jamie ustnej namnażają się różne bakterie. Wiele osób nie dba o prawidłową higienę jamy ustnej, a więc pojawia się próchnica lub stany zapalne. Do utraty zębów może dojść z powodu silnego zapalenia, które uszkodziło na tyle kość, że nie można jej już odbudować. Próchnica także może doprowadzić do ekstrakcji zębów, jeśli zaatakuje całego zęba i korzeń. Na pewno należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby zapobiegać wszelkim problemom i szybko wykrywać szkodliwe zmiany. Wówczas można oszczędzić sobie bólu, cierpienia i pieniędzy.