Aparat po aparacie ortodontycznym

Proste i zdrowe zęby wyglądają niezwykle estetycznie, ale także ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jednak nie każdy może cieszyć się takim uśmiechem. Można jednak temu zaradzić. Wizyta w gabinecie ortodontycznym jest kluczowa, aby rozpocząć odpowiednie leczenie. Na początku ortodonta przeprowadza szczegółowe badania i sprawdza, jak duża jest wada zgryzu. Po diagnozie przychodzi czas na podjęcie decyzji o wyborze metody leczenia. Najczęściej wady zgryzu leczone są przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego.

Jest to najskuteczniejsza metoda, a zarazem pozwala osiągnąć najlepsze efekty. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż noszenie aparatu może zająć nawet trzy lata. Wszystko zależy wady. Należy także pamiętać, że ściągnięcie stałego aparatu nie kończy leczenia. Retainer to aparat po aparacie ortodontycznym, który powinien być noszony przez odpowiedni okres, aby ustabilizować i utrzymać zęby w danej pozycji.

Czy można ponownie założyć aparat ortodontyczny?

Leczenie ortodontyczne przy użyciu stałego aparatu jest metodą, która w Polsce ma już kilkadziesiąt lat. Początkowo oczywiście nie było dużego wyboru, jeśli chodzi o materiał, z którego wykonuje się aparat. Dostęp do specjalnych szczoteczek do zębów również nie był prosty, a wręcz niemożliwy. Rozwój tej dziedziny medycyny na szczęście jest bardzo dynamiczny, a więc i pacjenci mogą czerpać większe korzyści. Na pewno leczenie przebiega bardziej komfortowo, a efekty są dużo lepsze niż kilkanaście lat temu. Z jakiego powodu tak się dzieje?

Przede wszystkim u wielu pacjentów po ściągnięciu aparatu zęby po pewnym czasie się delikatnie cofnęły. U niektórych te zmiany były dużo gorsze, a w rzadkich przypadkach zęby wróciły do swojej dawnej pozycji. Z tego powodu wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można stały aparat po aparacie ortodontycznym jeszcze raz założyć? Jeśli podczas badań nie będzie przeciwwskazań, to jest to możliwe. Obecnie po ściągnięciu stałego aparatu stabilizuje się dodatkowo zęby. Odbywa się to przy użyciu retainera. Jest to specjalny aparat po aparacie ortodontycznym, który utrzymuje zęby w prawidłowej pozycji. Dzięki temu każdy pacjent ma pewność, że długie leczenie i noszenie aparatu nie pójdzie na marne, a zęby będą proste i piękne.

Zdjęcie aparatu i co dalej?

Po zdjęciu stałego aparatu zęby muszą zostać poddane kilku zabiegom. Przede wszystkim najpierw następuje polerowanie. Bardzo często u wielu pacjentów pojawiają się drobne ubytki, które muszą być uzupełnione. Niekiedy zdarza się tak, że zęby, które były krzywe są ukruszone lub starte. Wówczas konieczne jest uzupełnienie tych braków, aby zgryz był idealny. Stomatolog ściąga także kamień nazębny, a niekiedy zalecane jest przeprowadzenie zabiegu wybielania. Jeśli wszystkie zęby są już w stanie perfekcyjnym, to należy jeszcze dokończyć całe leczenie. Mianowicie musi być noszony przez pewien czas aparat po aparacie ortodontycznym. Jest to retainer, który składa się z kilku drucików. Jest dużo mniej widoczny niż stały aparat.

Celem retainera jest ustabilizowanie zębów. Czas takiej stabilizacji jest różny. Ciężko jest jednoznacznie określić, ile czasu powinien być noszony. Każdy przypadek jest indywidualny. Niektórzy pacjenci noszą aparat retencyjny przez okres kilku miesięcy, a w innych przypadkach konieczne jest stabilizowanie zębów do końca życia. O czasie trwania tego okresu decyduje ortodonta. Na pewno należy bezwzględnie przestrzegać wytycznych lekarza, gdyż on wie najlepiej, jak powinno przebiegać leczenie. Jeśli zostanie pominięty jakiś etap, to zęby mogą się cofnąć i znów wykrzywić.

Aparat retencyjny

Aparat po aparacie ortodontycznym nazywa się retainerem. Obecnie wyróżnia się dwa rodzaje. Pierwszy z nich jest znacznie popularniejszy i stosowany u większości pacjentów. Jest to aparat ruchomy, który nosi się przeważnie jedynie w nocy. Aparat retencyjny jest wykonany ze specjalnego metalu, którego zadaniem jest utrzymanie zębów w danej pozycji. Drugim rodzajem jest retainer stały. Jest to jeden drucik, który przykleja się specjalnym preparatem światłoutwardzalnym do wewnętrznej części zębów. Jego rola jest identyczna jak w przypadku retainera ruchomego. Dlaczego więc są dwa rodzaje aparatów? Wynika to z faktu, że w niektórych przypadkach konieczne jest noszenie retainera przez dłuższy czas. Jeśli wada zgryzu była bardzo duża, a dodatkowo zęby były usuwane, to istnieje bardzo duże ryzyko, że zęby będą się cofać.

W takich sytuacjach ortodonta zaleca najczęściej stały retainer, który w rzadkich przypadkach może być noszony nawet przez całe życie. Z racji tego, że jest to jeden drucik, to nie wpływa on na dyskomfort. Pacjent ze stałym aparatem retencyjnym praktycznie nie odczuwa żadnych zmian podczas jedzenia, picia czy mówienia. Jest za to pewność, że zęby będą proste i nie zmienią swojej pozycji. Czas noszenia retainera ustalany jest indywidualnie. Można stwierdzić, że najczęściej jest to okres wynoszący połowę czasu noszenia aparatu stałego. Czasami ten czas się wydłuża, a czasami jest krótszy.