Kolorowe wypełnienia dla dzieci

Kolorowe wypełnienia dla dzieci to bardzo popularne rozwiązanie w gabinetach stomatologicznych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego specyfiki.

Leczenie zębów mlecznych – kolorowe wypełnienie

Barwne plomby to nic innego jak kolorowe wypełnienia dla dzieci. W przypadku występowania ubytków w zębach mlecznych możliwe jest zastosowanie różnobarwnych wypełnień, które swoją strukturą przypominają tradycyjne, biały plomby. Są światłoutwardzalne oraz stworzone z kompozytu, dzięki czemu ich trwałość jest porównywalna do standardowo wykorzystywanych plomb. Wśród głównych zalet tego rozwiązania można wskazać, iż jest ono dostosowane ściśle do zębów mlecznych. Kolorowe wypełnienia dla dzieci są wzbogacane we fluor, który zapewnia zębom dodatkową ochronę przed próchnicą.

Plomby z fluorem działają także wzmacniająco na strukturę zęba, dzięki czemu jest on lepiej zabezpieczony przed ewentualnym nawrotem próchnicy. Zakładanie kolorowego wypełnienia przebiega u pacjenta podobnie jak w przypadku plomb tradycyjnych. Najpierw podawane jest dziecku znieczulenie, którego celem jest zminimalizowanie dolegliwości bólowych. Po podaniu znieczulenia ubytek próchnicowy jest dokładnie oczyszczany przez lekarza, a następnie wprowadzane jest kolorowe wypełnienie kompozytowe. Stosowany jest płyn łączący tkankę zęba z plombą, który utwardza się z wykorzystaniem specjalnej lampy. Po założeniu plomby dentysta upewnia się, czy nie wystaje ona poza zgryz. Jeśli wystaje to możliwe jest jej skorygowanie do odpowiedniego poziomu. Mały pacjent może w samodzielny sposób wybrać kolor wypełnienia, dzięki czemu będzie bardziej odpowiedzialny za zdrowie swoich zębów oraz będzie je chętniej myć.

Czy kolorowe wypełnienia zębów mlecznych są odpowiednio trwałe?

Kolorowe wypełnienia dla dzieci swoją strukturą przypominają tradycyjne białe plomby stosowane u dorosłych. Wypełnienie kompozytowe jest światłoutwardzalne, co sprawia, że jest niezwykle trwałe. Jednak kolorowe wypełnienia dla dzieci są lepiej dostosowane do zębów mlecznych, ponieważ w ich składzie można znaleźć korzystnie działający fluor. Fluor ma niezwykle pozytywny wpływ na stan zębów dziecka. Jego stopniowe uwalnianie z plomby wzmacnia strukturę zęba, a także sprawia, że jest on bardziej odporny na działanie chorobotwórczych drobnoustrojów oraz nawrót próchnicy. Po założeniu kolorowej plomby dziecko może od razu jeść i pić, dlatego cały zabieg nie powinien się wiązać u niego z żadnym dyskomfortem.

Dziecko może w samodzielny sposób wybrać kolor swojej plomby. Wśród dostępnych barw można wskazać takie kolory jak zielony, niebieski, fioletowy, czarny, czerwony, żółty, pomarańczowy, różowy oraz biały. Plomby mają taką samą trwałość, niezależnie od wybranego koloru. Zastosowanie kolorowych plomb u dziecka ma przede wszystkim aspekt psychologiczny. Dziecko przed leczeniem zęba ma szansę na poznanie całego procesu wypełniania ubytku oraz może samodzielnie zdecydować o kolorze plomby. Dzieci uwielbiają kolory, dlatego posiadanie kolorowego wypełnienia w zębie będzie dla nich sporą frajdą. Na pewno będą chcieli się tym faktem pochwalić kolegom. Zastosowanie kolorowego wypełnienia u dziecka może je skłonić także do lepszej higieny jamy ustnej.

Dziecko będzie dbało o swoją nową plombę i tym samym szczotkowało również pozostałe zęby. Samodzielny wybór plomby może również odwracać uwagę dziecka od samego zabiegu, dzięki czemu będzie się nim mniej stresowało. Kolorowe wypełnienie stanowi sporą zachętę do kolejnych wizyt w gabinecie stomatologicznym, które są dla dziecka przygodą. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie podczas leczenia stomatologicznego swojego dziecka.

Ile wydamy na leczenie zębów mlecznych kolorowymi plombami?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie są koszty leczenia zębów mlecznych z wykorzystaniem kolorowych plomb. Z całą pewnością można stwierdzić, że ceny takich zabiegów mogą być dość zróżnicowane i zależne od kilku istotnych czynników. Wśród nich można wskazać przede wszystkim lokalizację, ponieważ ceny w większych miastach są zazwyczaj wyższe niż w mniejszych miejscowościach. Dodatkowo cena wypełnienia będzie zależna od wybranej marki kompozytu. Cena kolorowego wypełnienia jednego zęba u dziecka może wynosić od stu do trzystu złotych, w zależności od miejsca, w którym wykonywany będzie zabieg. Bardzo często przed zabiegiem wymagana jest wizyta adaptacyjna.

Jej celem jest przyzwyczajenie dziecka do gabinetu dentystycznego oraz wyjaśnienie mu istoty realizowanych działań. Wizyty adaptacyjne zazwyczaj są dodatkowo płatne i wiążą się również z wykonaniem przeglądu uzębienia. Cena zapoznania dziecka ze stomatologiem oraz gabinetem dentystycznym może wynieść od trzydziestu do stu pięćdziesięciu złotych, co również będzie zależne od miejsca wykonania usługi. Wybór odpowiedniego gabinetu stomatologicznego jest niezwykle istotną kwestią w przypadku dzieci, ponieważ powinny się czuć dobrze i bezpiecznie w miejscu wykonywania zabiegów dentystycznych. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie poziomu ich stresu.