Chirurgia szczękowo twarzowa po stomatologii

W ramach zabiegów stomatologicznych mogą być realizowane działania zarówno z zakresu chirurgii stomatologicznej, jak i chirurgii szczękowo-twarzowej. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat obu dziedzin.

Co jest wykonywane na chirurgii szczękowo-twarzowej?

W ramach chirurgii szczękowo-twarzowej realizowane są różne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, ale nie tylko. Jedną z gałęzi chirurgii szczękowo-twarzowej jest chirurgia ortognatyczna, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu, które powstały na skutek niewłaściwego rozwoju kości twarzy. Nieprawidłowy rozwój kości twarzy może się wiązać zarówno z nadmiernym wzrostem kości, jak i niedoborem kości. Taki stan rzeczy może skutkować zmienionym wyrazem twarzy, dlatego wiele osób z tym problemem zaczyna szukać pomocy u stomatologa ze specjalizacją chirurgiczną. Chirurgia szczękowo twarzowa po stomatologii zajmuje się również zabiegami związanymi z dystrakcją, czyli tworzeniem nowych kości. Ilość kości jest zwiększana dzięki wykorzystaniu w praktyce specjalnego urządzenia, jakim jest dystraktor. Tymi działaniami zajmuje się właśnie chirurg szczękowo-twarzowy.

Osteogeneza dystrakcyjna to uznana metoda leczenia, która sprawdza się między innymi po urazach, a także po przebyciu chorób onkologicznych. W ramach chirurgii szczękowo-twarzowej możliwe jest również usuwanie zębów. Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego bardzo często jest konieczna w przypadku zębów zatrzymanych, a także podczas usuwania większej ilości zębów jednocześnie. Chirurgia szczękowo twarzowa po stomatologii ma również zastosowanie w przypadku wszelkiego rodzaju zabiegów związanych z chirurgią przedprotetyczną oraz implantologią. Pomoc chirurga szczękowo-twarzowego wymagana jest również po przebyciu różnych urazów w obrębie twarzy, najczęściej po wypadkach. Specjalista zajmuje się również pacjentami, którzy zmagają się ze schorzeniami onkologicznymi, u których mogą pojawiać się guzy w obrębie twarzy.

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem zabiegów w obrębie chirurgii stomatologicznej. Chirurgia szczękowo twarzowa po stomatologii może być kolejną specjalizacją chirurga, jednak obaj specjaliści zajmują się nieco odmiennymi zabiegami. Chirurgia stomatologiczna jest węższą dziedziną niż chirurgia szczękowo-twarzowa, dlatego chirurg stomatolog wykonuje mniejszą ilość zabiegów w obrębie jamy ustnej niż chirurg szczękowo-twarzowy. W ramach chirurgii stomatologicznej wykonywane są przede wszystkim zabiegi w obrębie jamy ustnej, a nie całej twarzy lub szczęki.

Wśród głównych zabiegów realizowanych przez chirurga stomatologicznego można wskazać wykonywanie ekstrakcji zębów oraz usuwania zatrzymanych ósemek. Jego działania mogą się wiązać także z koniecznością dłutowania dziąseł w przypadku usuwania zębów zatrzymanych, trudno położonych, a nawet bardzo zniszczonych zębów. Chirurg zajmuje się również innymi zadaniami, które są związane z leczonymi zębami. Wśród nich można wymienić usuwanie zmian zębopochodnych, wycinanie dziąseł, a także nacinanie ropni. Chirurg może zajmować się również usuwaniem innych zmian zlokalizowanych w jamie ustnej, takich jak na przykład zmiany na błonach śluzowych oraz torbiele zastoinowe.

W ramach zadań wykonywanych przez specjalistę można wskazać także drobne zabiegi w jamie ustnej, wśród których wymienia się między innymi podcinanie wędzidełka wargi i języka, a także zabiegi na śliniankach. W ramach chirurgii stomatologicznej wykonywane są również wszelkiego rodzaju zabiegi implantologiczne, które polegają na odbudowie zębów w jamie ustnej.

Czym zajmuje się chirurg szczękowo-twarzowy?

Chirurgia szczękowo twarzowa po stomatologii jest nieco szerszą dziedziną nauki niż sama chirurgia stomatologiczna. Dlatego też chirurg szczękowo-twarzowy ma nieco szerszy zakres działań niż chirurg stomatologiczny. W ramach chirurgii stomatologicznej mogą być wykonywane nieco bardziej skomplikowane zabiegi, realizowane nie tylko w jamie ustnej.

Niektóre zabiegi wymagają znieczulenia ogólnego, dlatego odbywają się na salach operacyjnych. Przede wszystkim w ramach chirurgii szczękowo-twarzowej wyszczególnia się wszelkiego rodzaju zabiegi związane z chirurgią urazową. Wśród nich można wymienić leczenie różnych złamań oraz urazów różnych części ciała w obrębie twarzoczaszki. Może to być na przykład szczęka, żuchwa lub oczodoły. Takie działania najczęściej są konieczne po różnego rodzaju wypadkach, na przykład komunikacyjnych. Chirurgia szczękowo twarzowa po stomatologii obejmuje także taki dział jak chirurgia onkologiczna.

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się usuwaniem zmian powstałych na skutek chorób nowotworowych, a także rekonstruowaniem wcześniej usuniętych części twarzy. Tworzone rekonstrukcje mogą na przykład obejmować konieczność wykonania przeszczepu kości. W ramach chirurgii szczękowo-twarzowej specjaliści zajmują się także leczeniem wszelkich zaburzeń rozwojowych, ale także wad szczękowo-twarzowych. Zabiegi ortognatyczne najczęściej są realizowane we współpracy z lekarzem ortodontą. Dotyczą leczenia takich schorzeń jak na przykład rozszczep warg i podniebienia, a także zaawansowanych wad zgryzu.