Co to jest korona na zębach?

Wiele osób zastanawia się, co to jest korona na zębach. Na wstępie trzeba wyjaśnić, że koronka na zęby to widoczna, górna część zęba. W protetyce jest to nakładka na ząb służąca do rekonstrukcji zębów uszkodzonych na skutek próchnicy, rekonstrukcji gryzu lub zaawansowanego leczenia kanałowego. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że korony mogą być mocowane nie tylko na naturalnych korzeniach zębów pacjenta, ale również na sztucznych. W tym artykule wyjaśnimy, co to jest korona na zębach, a także podpowiemy, kiedy należy ją założyć. Mówiąc o sztucznych korzeniach wypada wspomnieć o implantach oraz odbudowie protetycznej.

Co to jest korona zębowa?

Korona na zęby, podobnie jak mosty protetyczne jest uzupełnieniem stałym protetycznym. Oznacza to, że nie będziesz mógł samodzielnie wyjąć jej do czyszczenia. Zadaniem korony jest ochrona wewnętrznych tkanek zęba. Dodatkowo ma bardzo duże walory estetyczne i pełni funkcję ochronną oraz wzmacniającą. Korony na zęby najczęściej produkuje się z materiału porcelanowego lub ceramicznego. Najlepiej wybrać sprawdzonego dentystę, który dostosuje barwę korony dentystycznej do koloru pozostałych zębów. Chodzi przede wszystkim o to, żeby korona nie odróżniała się od uzębienia naturalnego.

Rodzaje koron zębowych

Godne polecenia są korony porcelanowe na podbudowie ceramicznej lub metalowej złotej. Warto wspomnieć, że złoto sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ ma właściwości przeciwpróchnicze. W przypadku uzupełniania braków w zębach bocznych polecane są rdzenie metalowe w koronach dentystycznych. Dostępne są także korony pełnoceramiczne, które mają niezwykle wysokie walory estetyczne. Są polecane do uzupełnień zębów przednich, ponieważ do złudzenia przypominają naturalne uzębienie. Należy jeszcze wspomnieć o koronach akrylowych, które są przeważnie stosowane jako tymczasowe. Można je również wykorzystać jako korony na zęby stałe, jeśli nie jest możliwe założenie koron porcelanowych. Bardzo rzadko stosowane, ale trwałe są korony pełno metalowe, które niestety są mało estetyczne.

Kiedy stosuje się koronki na zęby?

Korony na zęby umożliwią odbudowę zębów startych, ułamanych lub pękniętych. Jeśli chcesz ochronić słabe zęby przed złamaniem to powinieneś jak najszybciej wstawić sobie koronkę dentystyczną. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze możliwe jest zastosowanie koron zębowych. Głównym przeciwwskazaniem są duże zniszczenia zębów przez próchnicę. Wtedy można przypuszczać, że choroba sięga głębiej niż do dziąsła.

Najlepiej udać się do kliniki stomatologicznej, żeby lekarz sam ocenił, czy możliwe jest założenie koron zębowych. Nie da się ukryć, że w stomatologii korony stosowane są bardzo często. Po leczeniu kanałowym może się okazać, że ząb jest już na tyle zniszczony, że jest praktycznie martwy. W takiej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem wydaje się być założenie korony na zęby. Nie należy mylić koron z implantami, co niestety często się zdarza. Koronki na zęby pozwalają skorygować niewielkie wady zgryzu i nadać odpowiedni wygląd zniszczonym i złamanym zębom. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, co to jest korona na zębach.