Czym jest replantacja zęba?

Przydarzają nam się różne urazy i wypadki – czasem wystarczy chwila nieuwagi, czasem działanie siły wyższej i złośliwego zrządzenia losu (np. bójka, kraksa na rowerze, epizod na tafli lodowiska). Różne są efekty tych wypadków – złamana ręka, skręcone kolano, zwichnięty kciuk, wybity ząb. Współczesna medycyna potrafi sobie poradzić z takimi urazami, także z tym ostatnim.

Replantacja zęba

Nie każdy wie, ale wybity ząb można poddać replantacji, czyli ponownemu zespoleniu. Wysoko wykwalifikowani chirurdzy stomatologiczni przeprowadzają skomplikowane operacje (sprawdzenie stanu zęba i zębodołu, oczyszczenie i aseptyczne leczenie zęba, wszczepienie zęba do jego zębodołu, umocowanie za pomocą szwów i taśmy z włókna szklanego), w wyniku których osadzają ząb w strukturze kostnej. Wynik operacji uzależniony jest od wielu czynników.

Jakie warunki muszą być spełnione, by replantacja zęba się udała?

Po pierwsze czas jaki upłynął od zwichnięcia lub wybicia zęba nie może przekroczyć 24-36 godzin. Po drugie ząb do momentu wszczepienia musi być odpowiednio przechowywany – nie wolno dotykać jego korzenia (włókna łatwo uszkodzić), nie wolno przechowywać go w środowisku suchym ani w wodzie, nie wolno czyścić go pastą do zębów ani trzeć. Po trzecie to, czy replantacja zęba będzie udana zależy od umiejętności osoby przeprowadzającej zabieg stomatologiczny i wreszcie po czwarte – od czynników indywidualnych. Bardzo duży wpływ na efekt zabiegu ma zastosowanie się pacjenta do wytycznych tj. przyjmowanie zapisanych leków (antybiotyki, środki odkażające), zachowanie higieny jamy ustnej (płukanie roztworami soli, unikanie palenia tytoniu), spożywanie lekkociepłych potraw w postaci papki, nieprzeciążanie operowanej strony.

Ile kosztuje replantacja zęba?

Cena zabiegu (częściami składowymi jest koszt znieczulenia miejscowego, ocena czy ząb nadaje się do replantacji poprzez wykonanie cyfrowego RTG i koszt samej operacji ) zależy od placówki i od stopnia skomplikowania operacji i waha się w przedziale 150 – 600 zł. Po operacji konieczne są wizyty sprawdzające po 2-3 tygodniach, 3 miesiącach i po kolejnych 6 miesiącach, mające na celu ocenę czy replantacja zęba się udała, czy ząb się przyjął i przez jaki czas posłuży.

Czy replantacja zęba jest zabiegiem dla każdego?

Jeśli spełnione są wspomniane wyżej warunki, replantacji może spróbować każdy. Wybicia czy zwichnięcia zębów bardzo często dotyczą młodych pacjentów, posiadających jeszcze pierwsze mleczne zęby i tu stomatolodzy mają różne zdania – jedni nie widzą przeszkód, by replantacja zęba została przeprowadzona, drudzy z kolei uważają, że jest to zbyteczny zabieg. Po pierwsze dlatego, że mleczaki są zębami tymczasowymi, a po drugie dlatego, że wykonując operację można uszkodzić zębodół lub stworzyć zagrożenie dla zęba stałego.

„Lepiej zapobiegać” mówi jedno z powiedzeń. To prawda. Tam, gdzie ryzyko utraty uzębienia jest duże np. w grze w hokeja lub w rugby warto nosić specjalne chroniące nakładki. Tam, gdzie takich wkładek się nie nosi pozostaje mieć nadzieję, że urazy dotyczące zębów będą zdarzały się jak najrzadziej.