Kiretaż zamknięty – czy boli?

W dzisiejszych czasach problemy z zębami i ogólną higieną jamy ustnej dotyczy coraz większej liczby osób. Paradontoza jest jednym z częściej występujących problemów z jamą ustną. W rozwoju paradontozy pomóc może zabieg zwany kierateżem. Zabieg ten wykonywany jest po to, aby oczyścić tak zwane kieszonki dziąsłowe pogłębiające się właśnie w przypadku rozwijającej się paradontozy w obszarze pomiędzy dziąsłem a zębem.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg kiretażu zamkniętego polega na usuwaniu złogów poddziąsłowych, na które składa się kamień z bakteriami w nim zalegającymi. Ten rodzaj kiretażu jest wykonywany bez wykonywania różnego rodzaju nacięć w kieszonkach do 5 mm. Nie jest w przypadku tego rodzaju zabiegu odsłaniany korzeń zęba. Sam zabieg polega na dokładnym wyczyszczeniu obszaru dotkniętego paradontozą bez nacinania dziąseł.

Zalecenia po zabiegu kiretażu

Aby zabieg kiretażu był skuteczny warto zastosować się do pewnych zaleceń. Przede wszystkim po zabiegu nie powinno się gwałtownie pochylać głowy z tego względu, że zachodzi wówczas proces przekrwienia dziąseł. Ważne jest więc utrzymywania niskiego ciśnienia krwi, aby proces gojenia przebiegał szybciej. Z tego względu przynajmniej przez jeden dzień po zabiegu nie powinno wykonywać się żadnych aktywności fizycznych. Ponadto warto stosować się do zaleceń lekarzy w kwestii przyjmowania różnego rodzaju leków bądź antybiotyków. Wiele osób zadaje sobie zapewne pytanie kiretaż zamknięty czy boli.

Sam zabieg nie musi być bolesny, jednak po jego ukończeniu możliwe jest wystąpienie dolegliwości bólowych. Warto więc sięgnąć wówczas po przepisane środki przeciwbólowe zażywane w celu złagodzenia bolesnych objawów. Po zabiegu może pojawić się także obrzęk. Rekomendowane na ten problem są zimne okłady, które powinno przykładać się na mniej więcej piętnaście minut. Po zabiegu kiretażu należy także powstrzymać się od spożywania substancji alkoholowych oraz palenia tytoniu. Warto także postawić na półpłynną dietę.

Czy kiretaż zamknięty jest bolesny

Odpowiedź na pytanie kiretaż zamknięty czy boli nie jest jednoznaczna, gdyż zależy od organizmu człowieka. Każdy organizm ma inny stopień bólu i inaczej reaguje na różnego rodzaju zabiegi. Generalnie zabieg kiretażu przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego pacjenci nie powinni narzekać na żaden ból. Lekarz stomatolog podaje pacjentowi środek znieczulający, który ma za zadanie zneutralizować potencjalne dolegliwości bólowe. Ból może się jednak pojawić już po przeprowadzeniu zabiegu, dlatego lekarz przepisuje pacjentowi środki przeciwbólowe i antybiotyki. Po zabiegu warto postawić na odpoczynek i stosowanie się do zaleceń stomatologa, aby w jak najszybszym stopniu nastąpił proces gojenia. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie kiretaż zamknięty czy boli? Generalnie sam zabieg jest bezbolesny ze względu na zastosowane znieczulenia, jednak po jego zakończeniu dolegliwości bólowe mogą się pojawić. Warto wówczas sięgnąć po środki przeciwbólowe, rekomendowane przez lekarza.