Metody uzupełniania ubytków w uzębieniu

Wielu osobom może się wydawać, że stomatolog zajmuje się tylko i wyłącznie leczeniem zębów i niedopuszczaniem do sytuacji, gdy z powodu choroby zęby wypadną. Niestety wielu pacjentów zbyt późno udaje się do stomatologa po pomoc i w efekcie tego dochodzi do sytuacji, gdy tracą oni swoje cenne uzębienie. Na szczęście stomatolog to specjalista, który nie tylko dba o to, aby zębów nie stracić, lecz również ma umiejętność ich uzupełnienia. Jakie są najlepsze metody uzupełniania ubytków w uzębieniu i czym się poszczególne rozwiązania charakteryzują? Po którą metodę najlepiej sięgnąć?

Jak powstają ubytki w uzębieniu?

Wiele osób poszukuje informacji na temat tego, jakie są popularne metody uzupełniania ubytków w uzębieniu. Zamiast jednak poświęci się cenny czas na takie rozważania, na samym początku dowiedzieć się należy, z jakiego powodu dochodzi w ogóle do utraty zębów. Jeśli będzie się miało tę wiedzę, nie trzeba będzie się zastanawiać nad tym, jak braki w uzębieniu naprawić.

Oczywiście przyczyn utraty zębów może być naprawdę wiele, lecz bezapelacyjnie najczęściej występującym powodem jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli nie będzie się zębów dostatecznie często i skrupulatnie myło, a dodatkowo zapomni się o stosowaniu płynu do płukania czy też nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni między zębami szybko na ich powierzchni pojawić się mogą ubytki w szkliwie. Jak można się bez trudu domyślić, doprowadzą one do powstania w zębie próchnicy. Jeśli nie zostanie ona szybko usunięta, dojdzie do sytuacji, gdy dany ząb po prostu się straci.

Rzecz jasna próchnica to nie jedyna przyczyna powstawania braków w uzębieniu. Oprócz niej wymienić trzeba także paradontozę, czyli chorobę dziąseł powodującą odsłanianie szyjki zębowej i w efekcie tego rozchwianie zęba. Ząb, który nie będzie miał dostatecznie dobrego podparcia, szybko z dziąsła wypadnie. Bez względu jednak na to, jaka będzie przyczyna utraty zęba, wiedzieć trzeba, że istnieją różne metody uzupełniania ubytków w uzębieniu.

Sprawdzone metody uzupełnienia ubytków w uzębieniu

Jak zostało to już na samym początku wspomniane, stomatolodzy dysponują naprawdę ogromnymi możliwościami w zakresie tuszowania braków w uzębieniu. Oczywiście na uwadze należy mieć to, że poszczególne techniki znacząco się od siebie różnią. Jakie są zatem najczęściej wybierane metody uzupełniania ubytków w uzębieniu?

Nie da się ukryć, że wielu specjalistów proponuje, aby w miejsce utraconego zęba wstawić po prostu implant. Jest to specjalna śruba, która zwykle wykonana jest z tytanu. Umieszczana jest ona w trakcie zabiegu chirurgicznego w kości żuchwy lub szczęki. Gdy implant zrośnie się z kością, następnie umieszana jest na nim korona zębowa, która zrobiona jest z porcelany. Tworzywo to doskonale imituje wygląd prawdziwego zęba, a także umożliwia bezpieczne przeżuwanie pokarmów.
Rzecz jasna implanty to nie wszystko, na co można się zdecydować. Inną bardzo ciekawą techniką maskowania ubytków zębowych są mosty protetyczne. Są to mocowane na stałe nakładki, które swoim wyglądem przypominają zęby. Most mocowany jest na przeciwległych do pustego zębodołu zębach, które rzecz jasna wymagają odpowiedniego przygotowania. Poprzez oszlifowani zębów przybierają one odpowiedni kształt, dzięki czemu można na nich osadzić most protetyczny.

Ostatnim z bardzo często polecanych rozwiązań braku w uzębieniu jest licówka. Jest to specjalna płytka, której głównym założeniem jest masowanie defektów w uzębieniu. Powszechnie używana jest ona w sytuacji, gdy silnie przebarwione zęby nie dają się wybielić, a także wtedy, gdy posiada się silną wadę zgryzu, której usunięcie byłoby zbyt kosztowne. Przy pomocy licówki wszystkie te wady, włącznie z brakiem zęba, można skutecznie zamaskować.

Uzupełnianie ubytków w uzębieniu — zalety i wady popularnych metod

Jak więc widać na rynku dostępna jest bardzo ciekawa, a co najważniejsze bogata oferta metod pozwalających zamaskować brak zęba. Jak jednak można się bez trudu domyślić, wszystkie one mają pewne zalety, lecz także bardzo poważne wady. Co zatem powinno się wiedzieć na ten temat i które metody uzupełniania ubytków w uzębieniu są zdecydowanie najlepsze?

Za co ceniona jest licówka? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest ona bardzo tania, a także można ją założyć podczas jednej wizyty u stomatologa. Niestety jej olbrzymim minusem jest to, że jedynie maskuje ząb, a nie go uzupełnia. Nie można więc przy pomocy licówki np. przeżuwać pokarmów.
Drugie popularne rozwiązanie, czyli most protetyczny, jak najbardziej umożliwia żucie pokarmów, a jego montaż także jest stosunkowo szybki. Jest to rozwiązanie dość trwałe i mocne, które bez większych problemów powinno się utrzymać nawet przez kilka lat. Do minusów mostów protetycznych zaliczyć trzeba nie najlepszy wygląd, który może być łatwo dostrzegalny.

Ostatnią często wybieraną metodą jest implant. W tym wypadku uzyskuje się zdecydowanie największą trwałość, rewelacyjny wygląd i możliwości użytkowe. Dużą wadą jest natomiast koszt, a także czas wstawiania implantu, który od pierwszego do ostatniego zabiegu może zająć nawet do pół roku.